Bir tek Türkiye’ye yer yok! Bosna Hersek de AB’ye giriyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri, birliğe katılım için 8 yıl önce başvuruda bulunan Bosna Hersek'in üyelik müzakerelerinin başlamasına onay verdi.

22 Mart 2024 Cuma 07:56 - Güncelleme: 22 Mart 2024 Cuma 08:08
Kaynak: HABER MERKEZİ-bbc

AB Komisyonu geçen hafta Bosna Hersek'in katılım müzakerelerinin başlaması tavsiyesinde bulunmuştu.
Liderler Zirvesi için Brüksel'de toplanan 27 devlet ve hükümet başkanı, Bosna Hersek'le görüşmelerin başlamasını kararlaştırdı.
Ancak müzakerelerin resmi olarak başlaması için ülkenin bir dizi önemli reformu daha hayata geçirmesi gerektiği belirtilerek, müzakereler için tarih verilmedi.
Michel, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Borjana Kristo ile fotoğrafını paylaşarak "Bugünkü karar AB yolculuğunuz için çok önemli bir adım. Şimdi sıkı çalışma devam etmeli ve halkınızın da istediği gibi Bosna Hersek istikrarlı bir şekilde ilerlemeli" mesajını yazdı.
Kristo da teşekkürlerini ileterek, "Karşılıklı kararlılık ve çabalar sonucu, gereklilik ve kriterleri başarıyla sağladık" dedi.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Bosna Hersek'in üyelik müzakerelerinin başlayacak olmasının tüm bölge için "iyi bir mesaj" olduğunu belirtti.

8 YILDIR BEKLİYORDU

AB 2003 yılındaki "Selanik Deklerasyonu" ile Batı Balkan ülkelerini birliğe katılmaya davet etmişti. O tarihten bu yana bölgedeki ülkelerden sadece Hırvatistan birliğe katılım sürecini tamamlayabildi.
Bosna Hersek AB'ye katılmak için 2016'da başvuru yapmış, Ekim 2022'de de adaylık statüsünü kazanmıştı.
Balkan ülkesi o tarihten bu yana AB Komisyonu'nun öncelikli olarak belirlediği; demokrasi, hukukun üstünlüğü, temel haklar, kamu idaresi reformu ve devletin işleyişi gibi konularla ilgili kanunları çıkarıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ-bbc
Deadpool ve Wolverine'den yeni fragman

Deadpool ve Wolverine'den yeni fragman

Nesrin Cavadzade, 'Kıvrımsızsın' diyenlere soyunarak yanıt verdi

Nesrin Cavadzade, 'Kıvrımsızsın' diyenlere soyunarak yanıt verdi

Hazal Subaşı, ilişki taktiği verdi! İşte o sırrı

Hazal Subaşı, ilişki taktiği verdi! İşte o sırrı