e-Fatura programı nedir?

e-Fatura programı, işletmeler tarafından alım satım işlemleri esnasında hazırlanan belgelerin elektronik ortamda hazırlanan versiyonlarına verilen isimdir. Türkiye’de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 05.03.2010 tarihinde 397 sıra no.lu VUK tebliği ile belirli özelliklere sahip işletmeler için zorunlu hâle getirilen e-Faturalar, kâğıt faturalar ile aynı özellik ve geçerliliğe sahiptir.

26 Ekim 2023 Perşembe 15:23 - Güncelleme: 26 Ekim 2023 Perşembe 15:24

 

Taraflar için son derece konforlu bir işlem imkânı sunan e-Fatura programı zaman ve bütçe tasarrufunun yanı sıra güvenli olmasıyla da göze çarpar. Özel olarak geliştirilen program, uluslararası standartlara uygun şekilde hazırlanır.

e-Fatura programı ne işe yarar?

2023 yılı itibariyle işletmeler için zorunlu hâle getirilen e-Fatura programı, çeşitli işlevleri ile öne çıkar. Kesilen faturaların sistemde arşivlenmesini sağlayan program, belgelerin 10 yıl boyunca muhafaza edilmesine olanak tanır. Zaman ve mekân sınırlandırması olmadan pratik bir şekilde fatura hazırlama, görüntüleme ve gönderme işlemleri yapılabilir.

Çek-senet, taksit, alacak takibi yapılmasını kolaylaştıran e-Fatura programı; kişiselleştirilebilme özelliği sayesinde bireylerin kullanım özelliklerine uygun şekilde tasarlanıp kullanılabilir.

İşletmeler için oldukça fazla faydası bulunan elektronik fatura programı, Gelir İdaresi Bakanlığı tarafından erişilebilir olması sayesinde gerekli kontrollerin kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesine imkân tanır.

e-Fatura programı kullanma avantajları nelerdir?

İşletme ve müşterilerin beğenisini kazanan e-Fatura programının pek çok avantajı bulunur. Fatura takibi, işletmeler için oldukça fazla zaman alır. e-Fatura programının kullanılmaya başlanmasıyla beraber fatura takibi kolaylaşırken zaman tasarrufu sağlanır. Tahsilat süreci pratik bir şekilde başlatılır.

e-Fatura sistemi, kâğıt fatura gönderimi yerine e-posta veya kısa mesaj yoluyla elektronik fatura gönderilerek kâğıt faturaların iletilmesi için oluşturulan kargo bütçesinin düşürülmesine yardımcı olur.

Kâğıt fatura oluşturmak için bazı materyallere ihtiyaç duyulur. Kâğıt, mürekkep, zarf, kargo gibi masrafların ortaya çıkmasına ve personelin imza, kaşe, arşiv, gönderim ve takip süreçleri ile meşgul olmasına neden olan kâğıt fatura; işletmeler için oldukça masraflıdır. Elektronik fatura sistemiyle beraber kâğıt fatura için ayrılan bütçe ve harcanan zamandan tasarruf edilebilir.

Alım satım işlemlerinin ardından oluşturulan faturaların müşterilere ulaştırılması zaman alabilir. Faturaların saniyeler içerisinde hazırlanmasına olanak tanıyan e-Fatura programını kullanarak faturanın müşteriye tek tıkla ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Faturaların Gelir İdaresi Bakanlığı tarafından kontrol edilebilmesi için belirlenen süre boyunca saklanması son derece önemlidir. Doğru bir arşivleme yapılması için kâğıt faturaların muhafaza edileceği alanın gerekli özelliklere sahip olmasına ve arşivleme sisteminin belirlenmesine ihtiyaç duyulur.

e-Fatura sistemi, arşivleme sürecini oldukça kolay bir hâle dönüştürür. Elektronik ortamda pratik bir şekilde arşivlenen faturalara, Gelir İdaresi Bakanlığı’nda çalışan ilgili personel kolaylıkla erişebilir. Elektronik fatura sistemi aranan faturayı saniyeler içerisinde bulma imkânı tanır.

e-Fatura programının bir diğer avantajı ise sürdürülebilirliktir. Dünya ve doğanın korunması için büyük önem taşıyan sürdürülebilirliğe destek olan e-Fatura programını kullanarak kâğıt tüketimini azaltabilir ve bu sayede doğayı korumak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray
Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray

Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray

Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!
Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Sapık müdür stajeri depoya götürdü ve...

Sapık müdür stajeri depoya götürdü ve...

Meteoroloji uyardı: Yağmur, kar, fırtına...

Meteoroloji uyardı: Yağmur, kar, fırtına...

SON DAKİKA | Alanya'da öldüren manevra

SON DAKİKA | Alanya'da öldüren manevra