PKK, artık Irak’ta da terör örgütü! Peki neler olacak, neler yapılacak?

Türkiye ve Irak makamlarının dün Bağdat’ta gerçekleştirdikleri 2. Güvenlik Zirvesi'nden, PKK’nın Irak topraklarındaki varlığının sona erdirilmesini hedefleyen önemli sonuçlar çıktı. Irak, PKK’nın faaliyetlerini yasakladı. Karar ne anlama geliyor, ortak mücadele nasıl yapılacak? Bu karar Barzani yönetimini de bağlayacak mı? İşte İngiliz haber kuruluşu BBC’nin analizi….

15 Mart 2024 Cuma 16:01 - Güncelleme: 15 Mart 2024 Cuma 16:50
Kaynak: Haber Merkezi-BBC
1 / 11

IKBY AÇISINDAN DA GEÇERLİ

Irak’ın PKK’yı “yasaklı bir örgüt” olarak tanıması ve Türkiye ile ortak önlemler konusunda uzlaşması Ankara tarafından olumlu gelişmeler olarak kaydedildi. İki ülke, PKK konusundaki çalışmalarını, kurmaya karar verdikleri Ortak Daimi Komite aracılığıyla devam ettirecek. PKK'yla ilgili kararı sonrası Irak'ın, örgütün ülke topraklarındaki varlığının sonlandırılması, her türlü faaliyetinin engellenmesi, finans ve propaganda amaçlı eylemlerinin önlenmesi gibi adımları atması gerekecek. Bu kararın sadece Irak’ın federal hükümeti açısından değil Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) açısından da geçerli olduğuna, özellikle Süleymaniye’de kontrolü elinde bulunduran Talabani yönetimi açısından da bağlayıcı olduğuna dikkat çekiliyor.

2 / 11

İHLAL EDİLDİĞİ KAYDA GEÇİRİLDİ

Ankara’nın amacı Bağdat’la ilişkileri stratejik çerçeveye oturtmak ve PKK sorununu ortak önlemlerle çözmek. Ancak bunun sahada ne zaman somut sonuçlara dönüşeceği zaman içinde görünecek. Türkiye ile Irak arasında Aralık ayında başlayan ve hız kesmeden devam eden güvenlik iş birliği diyaloğunun en önemli adımlarından biri olan dünkü güvenlik zirvesine iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarıyla, istihbarat başkanları katılmıştı. Zirvede alınan kararlar ortak açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. 7 maddelik ortak açıklamanın en önemli unsuru PKK’nın Irak’ta varlığı ve faaliyetlerine karşı ortak duruşun ifade edildiği madde oldu. Bu maddede, PKK’nın Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi teşkil ettiği ve bu örgütün Irak topraklarında varlık göstermesinin, Irak Anayasası’nı ihlal ettiği anlamına geldiği kayda geçirildi.

3 / 11

IRAK ANAYASASI’NIN 7. MADDESİ

Türkiye, çok uzun süredir Irak Anayasası'nın 7. maddesinin “Irak hükümetini komşu ülkelere tehdit oluşturacak terör örgütlerini topraklarında barındırmamakla yükümlü kıldığını” hatırlatıyor ve Bağdat’tan buna ilişkin idari ve siyasi adımları atmasını bekliyordu. Ortak açıklamada, bu konuda atılan adım, “Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nın Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır” ifadeleriyle kamuoyuna duyuruldu.

4 / 11

1980’DEN BERİ KUZEY IRAK’TA

Konsey’in aldığı karar, daha önce Irak makamları tarafından kamuoyuna duyurulmamıştı. Kararın ne zaman alındığı da bilinmiyor. Ortak açıklamanın aynı maddesinde, “Taraflar, Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef alan örgüt ve uzantılarına yönelik alınması gereken önlemler konusunu istişare etmişlerdir” bilgisi de yer aldı. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin “terör örgütleri” listesinde yer alan PKK, 1980’lerden bu yana Kuzey Irak’ta konuşlu. Örgütün son yıllarda Süleymaniye ve Asos gibi daha güney bölgelere indiği ve etkisini yaymaya çalıştığı kaydediliyor.

5 / 11

ÇOK ÖNEMLİ BİR İLERLEME

Ankara’daki diplomatik kaynaklara göre, Aralık ayındaki toplantıda “ortak tehdit” olarak tanımlanan PKK’nın şimdi “yasaklı örgüt” olarak ifade edilmesi önemli bir ilerleme. Bunun bir ilk olması, Türkiye’nin PKK ile mücadelesi açısından da önemli bir dönüm noktası. Ankara’nın dikkat çektiği bir diğer unsur, ortak açıklamada ilk kez Türkiye ve Irak’ın alınacak ortak önlemler konusunu istişare ettiklerinin yer alması. Ankara, bunu ortak mücadele konusunda Irak’ın son dönem verdiği olumlu sinyallerin devamı olarak görüyor. Ankara, Bağdat’a PKK ile mücadele için Ortak Harekât Merkezi kurulması önerisinde bulunduğunu açıklamış, Irak makamlarının buna olumlu baktığını açıklamıştı.

6 / 11

ORTAK DAİMİ KOMİTELER KURULACAK

Güvenlik zirvesinde alınan diğer önemli bir karar da "terörle mücadele" başta olmak üzere iş birliğinin, kurulacak Ortak Daimi Komiteler aracılığıyla ilerletilmesi oldu. Buna göre, taraflar “terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma alanlarında” bu komiteleri kuracaklar. Komitelerin, bakanlar seviyesinde yürütüleceği kaydediliyor. Taraflar, kurulan diyaloğun bundan sonra da “sürekli ve kesintisiz” şekilde sürdürüleceğini de kayda geçirdi.

7 / 11

EN SON ZİYARET 2012’DEYDİ

Erdoğan, Irak’a en son başbakan sıfatıyla 2012’de gitmişti. Erdoğan'ın ziyareti sırasında, Türkiye-Irak ilişkilerinin çeşitli alanlarında yapısal çerçeveyi oluşturmak ve düzenli temas mekanizmaları tesis etmek amacıyla bir Mutabakat Zaptı imzalanması muhtemel. Bağdat'taki güvenlik zirvesi sonrası yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti, ilişkilere stratejik bir çerçeve oluşturulması anlayışıyla hazırlayacakları bu metin marifetiyle, iki ülke yetkililerinin eşgüdümlü şekilde, düzenli aralıklarla ve sonuç odaklı bir yaklaşımla çalışmak üzerinde mutabık kalmışlardır.”

8 / 11

9 / 11

10 / 11

11 / 11

Kaynak: Haber Merkezi-BBC
Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı