SON DAKİKA | 7,4 ve 6.4 büyüklüğünde peş peşe deprem!

Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk depremin ardından sadece 20 dakika geçtikten sonra, bu kez Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha yaşandı. Bu ardışık depremler sonrasında Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), ada'nın kuzey bölgeleri için tsunami uyarısı yaptı.

3 Nisan 2024 Çarşamba 08:56 - Güncelleme: 3 Nisan 2024 Çarşamba 12:57
Kaynak: GAZETE YAZIYOR

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 7,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinin 18 kilometre güneyi olduğunu belirtti. Depremin 34,8 kilometre derinlikte meydana gelmesiyle birlikte bölgedeki bazı binaların yıkıldığı bildirildi. Bu depremin ardından 20 dakika içinde Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda, 12,6 kilometre derinlikte ve 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha kaydedildiği duyuruldu.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), Ada'nın kuzey bölgeleri için tsunami uyarısı yaptı ve bu depremin son 25 yılda Tayvan'ı vuran en güçlü deprem olduğunu belirtti. USGS, Tayvan ve Çin kıyılarına 1 ila 3 metre yüksekliğindeki dalgaların ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Deprem sonrası, Tayvan'ın bazı bölgelerinde elektrik ve internet kesintileri yaşandı. Tayvan basını, Hualien'in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu'nun deprem nedeniyle meydana gelen çöküntüler sonucu ulaşıma kapandığını bildirdi.1999 yılında Taipei'nin 150 kilometre güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2 bin 400 kişi hayatını kaybetmişti.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneybatısındaki Okinawa ve Miyakojima adaları için 3 metre yüksekliğe erişebilecek tsunami uyarısında bulundu. Resmi Kyodo Ajansı, deprem sonrası tsunami dalgalarının Okinawa yakınlarındaki Yonaguni ile İşigaki adalarının kıyılarına ulaştığını duyurdu. Seferlerin iptal edildiği Okinawa'daki Naha Havalimanı'nın boşaltıldığı bildirildi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, deprem sonrası Okinawa bölgesinde hasar tespit faaliyetlerinin sürdüğünü açıkladı.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (Phivolcs), tsunami tehlikesi nedeniyle kıyı bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulundu.

Kaynak: GAZETE YAZIYOR
Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı