SON DAKİKA | Hangi il ve ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz edildi? İşte tam liste

SON DAKİKA | 31 Mart yerel seçimlerinin ardından tartışmalı il ve ilçeler Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulundu. İtirazlar sandık kurullarının ardından sırayla ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu'na yapılabilecek. Tüm itirazlar 14 Nisan’da sona erecek

3 Nisan 2024 Çarşamba 12:35 - Güncelleme: 3 Nisan 2024 Çarşamba 17:07
Kaynak: Haber Merkezi

Hatay: Seçim yarışında büyük bir çekişme yaşandığı illerden Hatay’da AKP'li Mehmet Öntürk'e 345 bin 884 oy, CHP'li Lütfü Savaş'a 342 bin 972 oy çıktı. Savaş sonuca itiraz edeceklerini söyledi.
Kırklareli: Seçimi kazanan MHP'li Derya Bulut ile CHP'li aday Mehmet Siyam Kesimoğlu arasında 403 oy fark vardı. Seçimi kaybeden Kesimoğlu 1924 oyun geçersiz sayıldığını söyledi ve itiraz yoluna gideceğini belirtti.
Kütahya: CHP adayı Eyüp Kahveci 602 oy farkla belediye başkanı oldu. Ancak MHP seçimin iptali ve oyların yeniden sayımı için İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.
Ordu: AKP adayı Hilmi Güler yüzde 40,07 oy alarak 16 bin 138 farkla birinci parti oldu. İYİ Parti Adayı Enver Yılmaz, sandıklarda usulsüzlük yapıldığını belirterek sonuçlara itiraz edeceklerini açıkladı.

İSTANBUL İLÇELERİNDEKİ İTİRAZLAR


Gaziosmanpaşa: Gaziosmanpaşa 1, 2. ve 3. İlçe Seçim Kurulları, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına ilişkin AKP'nin itirazlarını kabul ederek, ilçede verilen oyların yeniden sayılmasına karar verdi. AKP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, seçim sonuçlarına ilişkin Gaziosmanpaşa 1, 2. ve 3. İlçe Seçim Kurullarına ayrı ayrı itiraz dilekçeleri sundu. Dilekçelerde GOP 1. İlçe Seçim Kurulunun yetki alanındaki sandıklarda 2 bin 396, GOP 2. İlçe Seçim Kurulu yetki alanındaki sandıklarda 2 bin 955, GOP 3. İlçe Seçim Kurulunun yetki alanındaki sandıklarda ise 3 bin 443 oyun bir kısmının geçerli olmasına rağmen çeşitli sebeplerle geçersiz sayıldığı kaydedildi.

Beykoz: İstanbul'un Beykoz ilçesinde AKP ve MHP'nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazlar, Beykoz İlçe Seçim Kurulunca reddedildi. Kurul, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde ilçede kullanılan tüm oylar ile geçersiz oyların yeniden sayılması taleplerini reddederek, CHP'nin adayı Alaattin Köseler’in Beykoz Belediye Başkanlığını onadı

Pendik: AKP’nin kazandığı Pendik’te CHP’li aday Süleyman Tarık Balyalı oyların yeniden sayılması için itiraz etti. Balyalı, 8 bin daha az oy aldığı seçimlerle ilgili geçersiz oy sayısının 13 binin üzerinde olduğunu ve tutarsızlık olduğunu iddia etti. Pendik’te gayriresmi verilere göre AK Parti Pendik Belediye Başkan adayı Ahmet Cin 187 bin 623 oy alarak seçimi kazanmış, CHP Pendik Belediye Başkan adayı Süleyman Tarık Balyalı ise 179 bin 608 oyla ikinci sırada yer almıştı. 
Kütahya: Kütahya'nın Emet ilçesinde MHP'li Mustafa Koca AKP adayı Ali Ceyhan’dan 22 oy fazla kazanarak seçimleri kazandı. AKP'li yetkililer, Emet'teki 29 sandıkta tüm oyların yeniden sayımını talep etti.

AYNI SAYIDA OY ALDILAR


Ardahan: 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, AK Parti ve CHP belediye başkan adaylarının oylarının eşit çıktığı Ardahan'ın Çıldır ilçesinde, belediye başkanı kura ile belirlendi. Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP'nin adayı Nurettin Aygün ile AK Parti'nin adayı Kemal Yakup Azizoğlu, seçimde 452'şer oy aldı.

Bolu’nun Gerede ilçesi aynı aileden iki adayın seçim yarışına sahne oldu. Büyük Birlik Partisi'nden seçime giren Akif Allar, AKP adayı amcası Mustafa Allar’a 73 oy farkla yenildi. Akif Allar karara itiraz edeceklerini duyurdu. 
Kocaeli’nin Körfez ve Kandıra ilçesindeki sonuçlar da tartışmalara sebep oldu. Körfez'de AKP adayı Şener Söğüt, CHP adayı Tayfun Balıkçı'yı 1395 oyla geçerek belediye başkanı seçildi. CHP sonuçlara itiraz etti ancak İlçe Seçim Kurulu oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Kandıra ilçesinde ise bağımsız aday Cengiz Kan İlçe Seçim Kurulu'na itiraz başvurusunda bulundu.

TÜM İTİRAZLAR 14 NİSAN'DA SONA ERECEK


YSK'nın açıkladığı takvime göre ilçe seçim kurullarında sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itiraz etmek için son tarih 2 Nisan'dı. İtirazların en geç 2 gün içerisinde yani 4 Nisan'a kadar ilçe seçim kurullarında karara bağlanması gerekiyor. İlçe seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı il seçim kuruluna itiraz etmek için son gün 5 Nisan. İl seçim kurulları bu itirazları da 7 Nisan’a kadar karar bağlamak zorunda.
İl seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz etmek için son tarih 10 Nisan Çarşamba günü. İl seçim kurulu karalarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan olarak belirlendi.

Kaynak: Haber Merkezi
Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Banu Alkan, kafayı Hadise'nin göğüslerine taktı

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Arda Güler’de de var! Arap sevgiliden Naomi’ye 12 milyonluk armağan!

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı

Hasan Can Kaya, apar topar ameliyata alındı