Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ukrayna'nın çöken ekonomiye çözümü devalüasyon oldu!

Ukrayna Merkez Bankası, Rusya'nın işgalinin ekonomi üzerinde ağır etkilerinin hissedildiği bir ortamda Döviz rezervlerini korumak için resmi para birimi grivnayı devalüe etti. Bankanın perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, dolar/grivna kuru 5 aydır sabitlendiği 29.5 seviyesinden 36.5686'ya çıkarıldı
Haber Giriş Tarihi: 21.07.2022 14:17
Haberyazilimi.com

Ukrayna Merkez Bankası, döviz rezervlerini korumak için resmi para birimi grivnayı devalüe etti. Savaş, Ukrayna ekonomisini tahrip etmeye devam ediyor.

Reuters'ın haberine göre Ukrayna Merkez Bankası, grivnayı ABD doları karşısında yüzde 25 oranında devalüe etti.

1 DOLAR = 36 GRİVNA

Ukrayna Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamayla bir doların 36.5686 grivna olarak belirlendiğini duyurdu. Son beş aydır bir dolar 29.25 grivnadan işlem görüyordu.

Banka yaptığı açıklamada, “Savaş sırasında Ukrayna ekonomisinin temel özelliklerinin değişmesi ve ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlenmesi nedeniyle” harekete geçtiğini söyledi.

Devalüasyonun “Ukraynalı üreticilerin rekabet gücünü ve savaş koşullarında ekonominin istikrarını destekleyeceği” belirtildi.

2022'DE EKONOMİDE DARALMA BEKLENİYOR

Söz konusu karar, Ukrayna’nın azalan mali kaynaklarını Rusya’yı püskürtmeye odaklamak amacıyla uluslararası tahvillerinde iki yıllık bir ödeme dondurma talebinde bulunmasından bir gün sonra geldi.

Savaşın etkileri nedeniyle Ukrayna ekonomisinin 2022'de yüzde 35 ila 45 daralması bekleniyor.

Ukrayna Merkez Bankası savaş koşullarının getirdiği zorluklarla başa çıkmak için grivna alım satımını askıya almış, hükümetin önemli malları ithal etmesine ve yükselen enflasyonu durdurmasına yardımcı olmak için sermaye kontrollerini sıkılaştırmıştı.

Ukrayna Merkez Bankası grivnanın yeni seviyede sabit kalacağını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar