Sofia Amorim Azrail'in pençesinden kurtulamadı, 22 yaşında karnı burnunda hayatını kaybetti

22 yaşındaki hamile fenomen Sofia Amorim, 'nefes darlığı' şikayetinden günler sonra dang hummasından yaşamını yitirdi. Peki dang humması belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar..

29 Mart 2024 Cuma 16:14 - Güncelleme: 29 Mart 2024 Cuma 16:21
Kaynak: Eraycan Erginbaş
22 yaşındaki fenomen Sofia Amorim, Brezilya'da çoklu organ yetmezliğinden öldüğünde hamileliğinin yedi ayındaydı .Geçtiğimiz Çarşamba günü ülkenin orta batısındaki memleketi Goiania'da hayatını kaybetti.
 
 
Arkadaşları, bebek karnının fotoğraflarını takipçileriyle paylaşan Sofia'nın daha önce nefes darlığından şikayetçi olduğunu söyledi.
 
Yerel basında çıkan haberlere göre isminin açıklanmasını istemeyen bir arkadaşı şunları söyledi: "Nefesi çok dardı, bu yüzden bunun kaygı olduğunu düşündüler.
 
"Salı öğleden sonra, dang humması olduğunu öğrendiler ve ciğerlerini 'dinlemeye' gittiler. Akciğerler suyla doluydu. Akşam 22.00 civarında onu entübe etmek zorunda kaldılar."
 
 
Şunları eklediler: "Bebek zaten sabahın erken saatlerinde karnında ölmüştü, trombositleri çok düşük olduğu için hemen doğurmadılar, çok fazla kan kaybetmiş olabilir.
 
"Sezaryen onun hayatını kurtarmak için son çareydi."
 
Yerel basında onun geçen Cuma günü kendini kötü hissetmeye başladığı ve sadece dört gün sonra sağlık görevlilerinin onun dang hummasına yakalandığını doğruladığı belirtildi.
 
Virüs, Güney ve Orta Amerika'nın tamamında büyük bir sağlık sorunudur.
 
Brezilya'nın Goias Eyaleti Sağlık Bakanlığı, şu anda 72.747 doğrulanmış dang humması vakası bulunduğunu, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 257'lik devasa bir artış olduğunu söylüyor.
 
 
Uzmanlara göre ateş, Aedes aegypti sivrisineklerinin bulaştırdığı bir virüsün neden olduğu ve böcekler aracılığıyla insanlara yayılan dünyanın en ölümcül hastalığıdır.
 

Dang humması belirtileri nelerdir?

 
Yüksek sıcaklık
Şiddetli baş ağrısı
Gözlerinin arkasında ağrı
Kas ve eklem ağrısı
Hasta olmak veya hasta olmak
Şişmiş bezler
Düz veya hafif kabarık noktalardan oluşan lekeli bir döküntü – bu vücudunuzun geniş bölgelerini etkileyebilir.
 
Kaynak: Eraycan Erginbaş
Deadpool ve Wolverine'den yeni fragman

Deadpool ve Wolverine'den yeni fragman

Nesrin Cavadzade, 'Kıvrımsızsın' diyenlere soyunarak yanıt verdi

Nesrin Cavadzade, 'Kıvrımsızsın' diyenlere soyunarak yanıt verdi

Hazal Subaşı, ilişki taktiği verdi! İşte o sırrı

Hazal Subaşı, ilişki taktiği verdi! İşte o sırrı