Liverpool ne yapıyor? Yapay zeka işin içine girdi

Jurgen Klopp önderliğindeki Liverpool, geçtiğimiz gün yeni korner teknikleri için yapay zeka ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı. Peki bu nasıl olabilir? İşte ayrıntılar..

20 Mart 2024 Çarşamba 21:23 - Güncelleme: 21 Mart 2024 Perşembe 14:54
Kaynak: Euronews- Haber merkezi
Liverpool'un geçtiğimiz gün yeni korner teknikleri için Google aracılığıyla yapay zeka ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı. 
 
Nature Communications dergisindeki çalışmaya göre Google'ın yapay zeka (AI) iştiraki DeepMind, özellikle köşe vuruşları için öneriler sunmayı amaçlayan yeni bir yardım aracı olan TacticAI'yi tanıttı. 
 
Çalışma, Liverpool FC'den beş uzmanın yardımıyla gerçekleştirildi.
 
TacticAI, pozisyon alma ve uygulama hızında çok ince ayarlamalar da dahil olmak üzere, bir korneri savunmak veya en iyi şekilde kullanmak için ideal kombinasyonlar öneriyor.
 
Çalışmada uzmanlara 50 olası korner kombinasyonu sunuldu ve bunların her biri yapay zeka tarafından üretilen bir taktik ile eğitimde halihazırda kullanılan başka bir taktik arasında seçim yapılması istendi.
 
Çalışmaya göre, uzmanların yüzde 90'ı TacticAI tarafından önerilen çözümü seçti.
 
DeepMind araştırmacısı ve çalışmanın ortak yazarı Petar Velickovic, yapay zeka aracının "yararlı ve somut öneriler sunabildiğini" söyledi.
 
Velickovic, yapay zeka modelinin, İngiltere Premier Ligi oyuncularının pozisyonları, hızları, ağırlıkları ve boylarına ilişkin "oldukça temel" verilere dayandığını söyledi.
 
Normalde, yapay zeka modelleri milyarlarla ifade edilen veri setleri üzerinde eğitiliyor. 
 
Velickovic'e göre TacticAI, mevcut veri setlerinin sayısını artırmak için futbol sahasının yönünü sanal olarak manipüle eden "gizli bir bileşen" kullanıyor.
 
Araştırmacılara göre bu sistem, oyunun diğer alanlarına ve aynı zamanda diğer spor dallarına da uyarlanabilir.
 
Velickovic, "Muhtemelen benzer teknikler kullanan kulüpler göreceğiz" diyor. 
 
Liverpool FC oyuncuları henüz bu teknikleri kullanmaya başlamamış olsa da, kulubün taraftarları 2019 yılındaki Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona'ya karşı Trent Alexander-Arnold tarafından kullanılan köşe vuruşunu gelmiş geçmiş en iyi vuruş olarak seçti.
 
Ancak Loughborough Üniversitesi'nde spor teknolojisi profesörü olan Andy Harland'a göre TacticAI'nin oyundaki kullanışlılığı şüpheli.
 
AFP'ye verdiği demeçte, "değeri ancak maçlarda kullanıldığında görülecek" diyor.
Kaynak: Euronews- Haber merkezi
Kızıl Goncalar 15. bölüm fragmanı; Suavi ölecek mi?

Kızıl Goncalar 15. bölüm fragmanı; Suavi ölecek mi?

Melisa Döngel, frikikten kaçamadı; İç çamaşırsız yakalandı

Melisa Döngel, frikikten kaçamadı; İç çamaşırsız yakalandı

Wanda Nara'dan TikTok'a özel şov! Hem de sütyensiz

Wanda Nara'dan TikTok'a özel şov! Hem de sütyensiz