Devre arasından finale: Coca-Cola ile futbol nasıl özdeşti?

Her futbol devre arasında Coca-Cola reklamını görmemiz ve futbol anlarını Coca-Cola ile yaşamamız nasıl oldu? Coca-Cola ile özdeşleşen futbol anları markayı nasıl milyonlara ulaştırdı?

1 Kasım 2023 Çarşamba 11:08 - Güncelleme: 1 Kasım 2023 Çarşamba 11:16

 

 

Coca-Cola Company Türkiye’nin açıklamasına göre; 

 

coca-cola

 

COCA-COLA İLE ÖZDEŞLEŞEN ANLAR

 

 

Fikstürleri denetlemek, maç saatlerini takip etmek ve puanları kontrol etmek gibi anlarda, diğer maçların skorlarına göz atmak büyük heyecanın bir parçası. Ancak, bu kritik anlarda, kullanıcıları rahatsız etmeden iletişimimizi sürdürmek önceliğimizdi. Coca-Cola olarak, bu anlarda var olmayı ve doğru zamanda doğru mesajı tüketicilere iletmeyi hedefledik.

 

FIFA Dünya Kupası hazırlıkları sırasında, hedef kitlenin deneyimine dahil olmayı amaçlayarak etkileşimi artıracak ve satın almaya yönlendirecek bir strateji benimsedik. Real Time Trigger ürünü sayesinde, hedef kitlemize rahatsızlık vermeden, günün en uygun anlarında önceden hazırladığımız 100'den fazla yaratıcı içerikle maç takvimine uygun mesajlar ilettik. Bu şekilde, doğru anlarda onların yanında olup FIFA Dünya Kupası deneyimlerini zenginleştirmeyi hedefledik.

 

fifa

 

Real Time Triggers veya Gerçek Zamanlı Tetikleyiciler, önceden belirlenen anahtar anları (örneğin, maç başlangıcı, devre arası, gol anları vb.) izlemek için kullandık. Qatar FIFA Dünya Kupası'nda, bu tetikleyiciler sayesinde, bir gol atıldığında "Gol Atıldı Kampanyası" otomatik olarak 15 dakika boyunca devreye girdi. Bu süreçte, maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası anlarda, heyecanın doruk noktasında olduğu zamanlarda "Coca-Cola ile birlikte iyi gider" mesajını ileterek hedef kitleyi satın almaya yönlendirdik. Bu şekilde, kullanıcıların heyecanı en yüksekken etkili bir şekilde markamızla etkileşime geçmeyi başardık.

 

 

İLETİŞİMİN YARATTIĞI FARK

 

Maç saatinden önce, Dünya Kupası öncesinde yükselen heyecanı, turnuva başladıktan sonra artan coşkuyu ve devre arasında zirveye ulaşan heyecanı benimseyerek kreatiflerimizi bu özel anlara odaklandık. Ayrıca çeyrek final, yarı final, final gibi önemli maç günlerine özgü mesajlarla içeriklerimizi kişiselleştirdik.

 

Video ve Display & Video 360 platformunun sunduğu gelişmiş reklam ve teklif stratejileriyle bütünsel bir yaklaşım benimsedik. Yeni kreatifler üretmek yerine ana kampanya kreatiflerimizden kısa video kesitleri alarak her bir özel an için özelleştirilmiş mesajlar oluşturduk.

 

Çeyrek, yarı ve final maçlarının heyecan dolu anlarında takım isimlerini içeren; örneğin "Arjantin mi - Fransa mı" gibi metinlerle heyecanı daha da yükselten ve Coca-Cola'nın bu anlarda mükemmel bir tercih olduğunu vurgulayan özgün kreatiflerle kampanyamızı tamamladık. Bu şekilde, izleyicilere maç heyecanını yaşarken Coca-Cola ile birlikte olmanın keyfini yaşatmayı hedefledik.

 

 

kupa

 

DÜNYA KUPASI DEĞERİNDE SONUÇLAR

 

Dünya Kupası süresince uyguladığımız bütünsel medya planı sayesinde 29 gün boyunca 12 milyondan fazla spor meraklısına ulaşırken, özellikle belirli anlarda yoğunlaşarak oldukça özgün bir kitleye eriştik. Özel tetiklemelerle devreye giren yayınlarla 1.4 milyon kişiye ulaşarak bu coşkuyu paylaştık.

 

Trigger yayınlarımızla kampanya süresince yaklaşık 850 bin kullanıcıya erişerek tüm görünürlük erişimimizin %59'unu bu stratejiyle elde ettik. Yani, sadece ilgi çekici anlarda değil, aynı zamanda diğer iletişim yollarıyla ulaşamadığımız izleyicilere de özel anlarda eriştik.

 

Kampanya sonuçları, diğer kampanyalarla ve sektör ortalamalarıyla karşılaştırıldığında, gerçek zamanlı ve kitle odaklı iletişimin, duygulara dokunarak performansı olumlu yönde nasıl etkilediğini kanıtladı.

 

Bu proje, insanları ve anları merkeze alan iletişimin önemini bir kez daha gösterdi. Gelecek kampanyalarımızda da bu stratejileri kullanarak başarıya ulaşabileceğimizi anlamamızı sağladı.

 

 

 

Kaynak: Think with Google
Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!
Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Kocası 'Yılın Erkeği' seçildi! Sinem Kobal'ın kırmızı cesur elbisesi olay oldu
Kocası 'Yılın Erkeği' seçildi! Sinem Kobal'ın kırmızı cesur elbisesi olay oldu

Kocası 'Yılın Erkeği' seçildi! Sinem Kobal'ın kırmızı cesur elbisesi olay oldu

'Mr. & Mrs. Smith' dizisi geliyor! İlk fragman geldi

'Mr. & Mrs. Smith' dizisi geliyor! İlk fragman geldi

Netflix bu sefer başaramadı! Netflix dizisi Obliterated en kötü dizi olabilir

Netflix bu sefer başaramadı! Netflix dizisi Obliterated en kötü dizi olabilir

Anadolu'nun eşsiz zenginlikteki vahşi doğası belgesel oluyor

Anadolu'nun eşsiz zenginlikteki vahşi doğası belgesel oluyor