Dolandırıcıların son numarası: Oltalama

Son günlerde gittikçe artan bir dolandırıcılık yöntemi olan ‘oltalama’ hakkında konuşan Avukat Cem Duman, cep telefonlarına gelen kargo mesajlarındaki web sitesi linklerine tıklanmaması konusunda uyardı.

24 Ekim 2023 Salı 13:47 - Güncelleme: 24 Ekim 2023 Salı 13:47

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dolandırıcılık yöntemleri de arttı. Dolandırıcılar, özellikle siber dolandırıcılık yöntemlerini kullanarak yurttaşları mağdur etmeye başladı. Dolandırıcıların yeni yöntemleri hakkında konuşan Avukat Cem Duman, ‘oltalama’ yöntemi olarak bilinen ve son günlerde birçok yurttaşın mağdur olmasına sebep olan dolandırıcılık hakkında konuştu. Sosyal medyaya kargo dolandırıcılığı olarak yansıyan ‘oltalama’ yönteminin, cep telefonlarına gelen kısa mesajlar ile kullanıldığını dile getiren Duman, yurttaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Dolandırıcıların yasadışı yollar ile yurttaşların telefon ve adres bilgisine ulaştıktan sonra çeşitli firmaların adını kullanarak, ‘Kargonuzun iade olmaması için adres güncellemesi yapınız. Koliniz adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir, tekrar gönderilebilmesi için lütfen adresinizi güncelleyiniz” şeklinde kısa mesajlar gönderdiğini belirten Duman, “Güvenli olmayan telefon numaralarından iletilen mesajlardaki web sitesi linklerine asla tıklanmaması gerekiyor” dedi.

‘LİNKE TIKLADIĞINIZDA BANKA HESAPLARINIZDAKİ PARALAR GİDEBİLİR’
‘Oltalama’ olarak adlandırılan dolandırıcılık yöntemi sebebiyle mağdur olan yurttaşların sayısında her geçen gün artış yaşandığını söyleyen Avukat Cem Duman, yurttaşların banka hesaplarının tehlikeye girebileceğini ifade etti. Yurttaşların dikkatli olması konusunda uyaran Duman, “Görüldüğü kadarıyla dolandırıcılık yöntemleri her geçen gün artıyor ve birçok yurttaş, özellikle siber dolandırıcılık yöntemiyle mağdur oluyor. Son günlerde sosyal medyada da sıkça konuşulan ‘oltalama’ da bu yöntemlerin başında geliyor. Ben vatandaşların bu konuda çok dikkatli olması gerektiği hususunda uyarıyorum. Son zamanlarda dolandırıcılar öncelikle yasa dışı yollarla vatandaşların cep telefonu ve adres bilgilerine ulaşıyor. Daha sonra ‘Kargonuzun iade olmaması için adres güncellemesi yapınız. Koliniz adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir, tekrar gönderilebilmesi için lütfen adresinizi güncelleyiniz. Adınıza gönderilen ancak teslim alınmayan kargo için iade masrafının belirtilen IBAN adresine ödenmesi gerekiyor, aksi halde yasal yollara başvurulacaktır' şeklindeki mesajların sonunda zararlı web site bağlantıları paylaşılıyor. Bu linklere asla tıklamamak gerekiyor, linke tıkladığınızda banka hesaplarınızdaki paralar gidebilir. Bu nedenle bu tarz mesajlara itibar edilmemesi, güvenli olmayan telefon numaralarından iletilen mesajlardaki web sitesi linklerine tıklanmaması önem arz etmektedir” dedi.

‘MADDİ VE MANEVİ ZARAR TAZMİN EDİLEBİLİR’
Yurttaşların dolandırılma durumunda hukuki olarak neler yapabileceği hakkında konuşan Avukat Cem Duman, “Dolandırıcılık suçunda en önemli unsur hileli davranışlarla mağdurun aldatılması ile haksız menfaat sağlanmasıdır. Hangi davranışların hileli davranış niteliğinde olduğu mağdura ve olaya göre değerlendirilir. Bu nedenle dolandırıcılık suçunun mağduru olunması halinde hileli davranışların somut delillerle açıkça ortaya konulması gerekmektedir. Aksi halde soruşturma aşamasında olayın taraflar arasındaki hukuki ihtilaf olduğu değerlendirilmesi yapılarak fail hakkında takipsizlik kararı verilmektedir. Dolandırıcılık suçu şikâyete tabi olmayıp resen soruşturma açılır. Ayrıca bu tür dolandırıcılık eylemlerinden dolayı mağdur olunması halinde savcılığa veya karakola şikâyette bulunulabilir. TCK madde 157 çerçevesindeki basit dolandırıcılık suçu uzlaşmaya tabi suçlardandır. Bu durumda uzlaşma sağlanamaması halinde şüpheli hakkında iddianame düzenlenerek ceza davası açılarak yargılama sürecine devam edilir. Ayrıca dolandırıcılık suçu nedeniyle failin cezalandırılmasına hükmedilmesi halinde bu suç nedeniyle uğranılan maddi ve manevi zararların tazmini için hukuk mahkemelerinde tazminat davası açılabilir. Yani maddi ve manevi zarar tazmin edilebilir” ifadelerini kullandı.

Kim Milyoner Olmak İster'de 10 bin liralık soruda elenen yarışmacı çok şaşırttı!
Kim Milyoner Olmak İster'de 10 bin liralık soruda elenen yarışmacı çok şaşırttı!

Kim Milyoner Olmak İster'de 10 bin liralık soruda elenen yarışmacı çok şaşırttı!

'Laz kızı' ilk kez konuştu! Aylık gelirini açıkladı, TikTok'a dönüyor
'Laz kızı' ilk kez konuştu! Aylık gelirini açıkladı, TikTok'a dönüyor

'Laz kızı' ilk kez konuştu! Aylık gelirini açıkladı, TikTok'a dönüyor

Spotify 2023 Özetini Yayınladı

Spotify 2023 Özetini Yayınladı

İstanbul’da sağanak ve fırtına can aldı!

İstanbul’da sağanak ve fırtına can aldı!

Hayat neden mi sana vuruyor? Evrenin 7 yasasını çiğniyorsun

Hayat neden mi sana vuruyor? Evrenin 7 yasasını çiğniyorsun