İş görüşmesinde dikkat etmemiz gereken 6 önemli ip ucu!

İyi giyinmenin iş görüşmesine giderken ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ama bunun tek başına yeterli olmadığı, nasıl durduğumuz, elimizi nereye koyduğumuz ve göz teması gibi önemli ayrıntılar da iş görüşmesinin başarısını direkt olarak etkiliyor. İşte mülakat için kapıdan içeri girerken, el sıkışarak başlayan süreçte yapılması gerekenler…

10 Şubat 2024 Cumartesi 22:36 - Güncelleme: 10 Şubat 2024 Cumartesi 22:36

İş görüşmesi hemen hemen hepimizin yaşamının dönüm noktalarından biridir. Zira 1ş görüşmesinin başarılı ya da geçmesi belki de yaşamımızın akışını değiştiriyor. Bu nedenle iş görüşmesine giderken nasıl davranmak ve hangi davranışlardan kaçınmak gerektiği konusunda vücut dili uzmanlarının görüşlerine başvurduk.

1- TOKALAŞMANIN AYARI ÖNEMLİ

Mülakatı yapan kişi ile sizin aranızdaki ilk iletişim tokalaşma yoluyla kurulur. İlk izlenim genellikle mülakatın gidişatını belirleyecektir. Bu nedenle bu adımı doğru atmak önemlidir.

Uzmanlar “uyumun yolu benzerliklerden geçer” diyor. O halde, mülakatı yapan kişi elinizi nasıl sıkıyorsa o şekilde karşılık vermek gerekir. Tokalaşma ya da selamlaşmanın ayarını dengelemeniz aynı düzeyde olmak istediğiniz mesajını verir. Eli fazla sıkmak görüşmede baskın bir tutum hissi yaratabilir.

2- KİŞİSEL ALAN VE SAMİMİYET ALANI

Kültürümüz ne olursa olsun, farkında olalım ya da olmayalım hepimizin dört tür alanı vardır. En dıştan içe doğru bunlar sırasıyla kamu alanı, sosyal alan, kişisel alan ve samimiyet alanıdır.

Görüşme sırasında bunlara dikkat etmek önemlidir. İnsanlar arasındaki ilişkide önemli şeyler kişisel ve samimiyet alanlarında gerçekleşir. Görüşme sırasında samimiyet söz konusu olamayacağına göre, mülakatı yapan kişiyi etkilemek için kişisel alanına girmek gerektiğini belirtiyor uzmanlar.

3-OTURURKEN MESAFEYE DİKKAT

Tokalaşma yoluyla bu kişisel alana adım atılır. Tokalaşmanın amacı da budur zaten. Oysa mülakatlarda oturma düzeni insanları birbirinden uzak tutmak üzere ayarlanır. Bunu marifetle aşıp mülakatı yapan kişinin kişisel alanına yaklaşacak şekilde davranmak gerekir. Örneğin sandalyenizi hafifçe yaklaştırabilir ya da yuvarlak masanın aynı tarafında oturabilirsiniz.

Oturduktan sonra aradaki mesafeyi kapatacak başka yollara başvurulabilir. Örneğin hafifçe öne eğilmek gibi. Bunu hızla dikkat çekecek şekilde değil, belli etmeden yapmak gerekir. Uzmanlar mesafeyi az bile olsa kapatmanın, insanların güven ve bağlantı duygusunu artırdığını söylüyor.

4-PEKİ ELLERİ NEREYE KOYMALI?

Vücut dilinde “açık” olmak önemlidir. Mülakat sırasında muhtemelen gergin olacak, farkında olmadan ellerinizi kenetleyecek ya da kollarınızı göğsünüzde kavuşturacaksınız. Bu sizin için rahat ve güven verici olsa da uzmanlar karşı taraf için bunun mesafeyi artırıcı ve bağlantıyı koparıcı etki bırakabileceği konusunda uyarıyor.

5- GÖZ TEMASINA DİKKAT

Görüşme sırasında göz teması önemlidir; fakat biraz azı ya da çoğu farklı algılara neden olabilir. Peki, doğru miktarı nedir? Bu ortama göre değişebilir, ama mülakatı yapan kişinin oranını tutturmak genel olarak önerilebilir. Mülakatı birden fazla kişi yapıyorsa paneldeki her bir insanla eşit oranda göz temasında bulunmaya dikkat edilmelidir. Soruları yanıtlarken kişilerle tek tek göz teması kurulmalı, sıkılma belirtisi olarak görülebileceği için etrafa göz atmaktan kaçınmalıdır.

İnsanlar genellikle göz temasını hiç başka yerlere bakmamak olarak algılıyor; fakat bu yanlış bir algıdır.

Konuşurken düşündüğümüz için ara ara başka yerlere bakmak normaldir. Fakat uzmanlar, mülakatı yapan kişi konuşurken başka yere dalıp gitmeme konusunda uyarıyor. Siz onların sorusunu yanıtladıktan sonra göz teması kurun ve dinleyin. Göz teması sizin ciddiyetinizi ve dikkatinizi gösterir.

6-HIZLI NEFES ALIP VERME

Stres ve heyecan hissedildiği anda hızlı nefes alıp verme başlar. Mülakat sırasında bu hoş değildir.

Hızlı ve yüzeysel nefes aldığınızda net düşünme beceriniz azalır. Bu ise soruları çabuk ve öz cevaplamanıza engel olabilir.

Karnınızın alt kısmından derin nefes almaya çalışın. Bu, kendinizi enerjik, güvenli ve mantıklı hissetmenize yardımcı olur. Mülakattan önce diyaframınızı, karnınızı, göğüs kafesinizi kullanarak daha ağır nefes alma denemeleri yapın.

Ali Koç'tan Galatasaray'a gönderme: Şampiyon yapılmaya alıştırılmış bir takımla yarışıyoruz
Ali Koç'tan Galatasaray'a gönderme: Şampiyon yapılmaya alıştırılmış bir takımla yarışıyoruz

Ali Koç'tan Galatasaray'a gönderme: Şampiyon yapılmaya alıştırılmış bir takımla yarışıyoruz

Kanye West ve Bianca yine gündem oldu! Kanye West'in eşi dekolteyi abarttı
Kanye West ve Bianca yine gündem oldu! Kanye West'in eşi dekolteyi abarttı

Kanye West ve Bianca yine gündem oldu! Kanye West'in eşi dekolteyi abarttı

Koskoca Eminem'in kullandığı telefona bakın!

Koskoca Eminem'in kullandığı telefona bakın!

18 yaşındaki fenomen OnlyFans'a girdi, paraya para demedi

18 yaşındaki fenomen OnlyFans'a girdi, paraya para demedi

Reynmen, 'Dilber' dansıyla sosyal medyayı salladı

Reynmen, 'Dilber' dansıyla sosyal medyayı salladı