Kara kış kapıda! İstanbul detayı ürküttü

Son hava durumu tahminleri Meteoroloji tarafından yayınlandı. Bugün birçok bölgede kuvvetli yağışlar beklenirken, olası olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısı yapıldı. 5 günlük tahminlere göre, bazı bölgelerde karla karışık yağmur bekleniyor. Hava Forum ise Bursa'da Uludağ ve Bolu'da Kartalkaya'da kar yağışının başladığını duyurarak bazı illere müjde verdi. İstanbul için ise ilginç bir detay paylaşıldı.

16 Kasım 2023 Perşembe 14:10 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 Perşembe 14:10

Kasım ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde yurdun birçok kesiminde yağışlı hava etkili olmaya başladı. Kuzey yarım kürede Aralık, Ocak ve Şubat aylarından oluşan kış mevsimine ise sayılı günler kaldı. Kış demek, beyaz örtü yani kar demek. Hal böyle olunca, çok sayıda kişi kar yağışının ne zaman geleceğini merak ediyor.

İŞTE SON TAHMİN VE DEĞERLENDİRMELER

Meteorolojinin son değerlendirmelerinde ise yurt genelinde birçok bölgede bugün için kuvvetli yağış alarmı verilirken, 5 günlük hava durumu raporunda, yurdun 'bazı kesimleri' için "karla karışık yağmur kapıda" diyor! Öte yandan Bursa, Uludağ'da ve Bolu, Kartalkaya'da kar yağışının başladığını söyleyen Hava Forum ise pazar gecesi Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Sivas, Kayseri, Bolu çevre illerde kar yağışı beklediğini söyledi. ‘İstanbul’ detayı ise şaşırttı. Çünkü Hava Forum’a göre İstanbul’da mevsimin ilk kar ihtimali gözüktü.

METEOROLOJİ'DEN GÜNLÜK TAHMİN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının yurdun kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

1218buyuk

RÜZGAR

Genellikle güneyli, Marmara ve Karadeniz'de kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL DAHİL 13 İLDE ALARM

Meteoroloji bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle İstanbul dahil 13 kente sarı kodlu uyarıda bulundu.

kod

METEOROLOJİ'DEN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU RAPORU:

BAZI BÖLGELERDE KARLA KARIŞIK YAĞMUR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava durumu raporunu da açıkladı. Rapora göre İstanbul'da yağış 17 Kasım Cuma günü ara verecek. Ancak hafta sonu yeniden etkili olacak. Bazı kesimlerde ise karla karışık yağmur bekleniyor.

MÜJDE DİYEREK PAYLAŞTI

Bursa, Uludağ'da ve Bolu, Kartalkaya'da kar yağışının başladığını söyleyen, hatta Kartalkaya’da beyaz örtü oluştuğunu belirten Hava Forum'un paylaşımında "Müjde! Pazar gecesi Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Sivas, Kayseri, Bolu çevre illerde kar tanelerinin dansını bekliyoruz. Bu şehirlerde yaşayan kar sever takipçilerimiz çok heyecanlı..." ifadeleri yer aldı.

haritatahmingun1

haritatahmingun2

haritatahmingun3

haritatahmingun4

haritatahmingun5

 

Hava Forum’un İstanbul ile ilgili paylaşımda ise şu ifadeler yer aldı:

"İSTANBUL’DA MEVSİMİN İLK KAR İHTİMALİ GÖZÜKTÜ"

“İstanbul'da pazar kuvvetli karayel ihtimali var. İstanbullu kar severler karayeli çok sever. Karayel-İstanbul aşkı bir başkadır. Karayel keskin bir soğuk yapar. Bu pazar İstanbul'un yüksek kesimlerinde mevsimin ilk kar yağışını görme ihtimalimiz var. Heyecanlıyız, takipteyiz!”

Kaynak: Mynet

Etiketler:

Kış Kar İstanbul
Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray
Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray

Gerçekleri tarih yazar, tarihi de Galatasaray

Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!
Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Fenomen Gizem Bağdaçiçek'i kimse durduramıyor!

Diş fırçasını yuttu, nedeni şok etti

Diş fırçasını yuttu, nedeni şok etti

Aynı anda 4 kadınla evlendi

Aynı anda 4 kadınla evlendi

Biden'ın oğlu alemlerde paraları böyle harcamış

Biden'ın oğlu alemlerde paraları böyle harcamış