Tatil sezonun açılmasıyla birlikte eğlence mekanları, otel ve restoranlardaki yüksek fiyatlar sebebiyle daha uyguna gelen yurt dışı tatilini tercih edenler çoğunlukta yer alıyor. Gazeteci Cüneyt Özdemir son programında ekonomist Şeref Oğuz'la ile fahiş fiyatlar üzerine konuştu. Özdemir, önce fiyatlardaki yükselişe dikkat çekmek için İstanbul’a 3 yıl arayla gelip video çeken bir turisti paylaştı. Özdemir, “1 dolar 80 centlik bir hamburgerin 8 dolara çıkması sadece enflasyon rakamıyla açıklanacak bir şey değil. Şu anda turisttik bölgeler boş, insanlar gitmiyorlar. Ben bunu algıya bağlıyorum. İnsanlar kazık yemekten bıktılar...” dedi.

G S Ho5 Yi W E A A1I Hw

'AHLAK GERİ GELMEZ'

Oğuz ise, “Enflasyonun artık ekonomiyle alakası kalmadı, bir sosyolojiye dönüştü. Hatta kitle psikolojisine dönüştü. Fiyatların daha da artacağı algısı toplumda öyle bir yerleşmiş ki işletmeler kendilerini emniyete almak için istedikleri fiyatı koyuyorlar. Fiyatlar önemlidir. Çünkü geleceğe yönelik tahmin yapar, satışlarınızı da ona göre artırmak istersiniz. Enflasyon iner de çıkar da… Beraberinde ahlakı da götürdüğü zaman endeks geri gelir de ahlak geri gelmez.” ifadelerini kullandı.

Seref Oguz2

Güçlendirilmiş binalar depremi hasarsız atlatabilir mi? Güçlendirilmiş binalar depremi hasarsız atlatabilir mi?

'AHLAK DA GİDERSE'

Oğuz’un “enflasyonla beraber ahlak da giderse” sözlerine karşılık veren Özdemir; “Aslında ben ona başka bir isim söyleyeceğim de ekranda söyleyemiyorum. Siz çok hijyen şekilde ifade ediyorsunuz, ahlaksızlıktan da öte OÇ diyeyim ben çünkü gidiyorsunuz 500 liralık şarabı adam kebapçıda menüye 10 bin lira olarak koymuş, bir dakika arkadaş bunu mantığı yok. Sonra ağlıyor sezon açıldı kimse gelmiyor.” diye konuştu.

Muhabir: SERKAN BAYAR