Kayseri'nin doğuştan görme engelli 15 yaşındaki genç sporcusu Cemre Ateş, 2014 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ'nin düzenlediği yaz okulunda yüzmeyle tanışma fırsatı buldu. Dokunarak ve hissederek yüzme becerilerini geliştiren Cemre, eğitmenlerinin yeteneklerini fark etmesiyle birlikte profesyonel bir yüzücü olma yolunda ilerlemeye başladı. 2014'ten bu yana Türkiye Şampiyonalarına katılan Cemre, 40 altın ve 1 gümüş madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. S11 (B1) kategorisinde uluslararası arenada yarışarak Türkiye'yi temsil eden ilk kadın sporcu ünvanını elde etti ve bu kategoride madalya kazanan ilk sporcu unvanını da elde etti. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'nda gösterdiği performans sayesinde yüzdüğü farklı stillerde elde ettiği derecelerle Avrupa seviyesinde yarışma hakkını kazandı. Bu başarısıyla önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

"Mutluluk verici bir şey"

Yüzmeyle tanışma hikayesini anlatan Cemre Ateş, "Yüzmeye yaz okulunda başladım. İlk olarak suyun üzerinde durmayı öğrendim. Sonra da yüzmeye başladım. Suyla ilk buluştuğumda ister istemez korkmuştum. Çünkü hem görmüyorum hem de daha önce gelmediğim büyük bir yer. O yüzden korkmuştum. Elde ettiğim başarılar çok gurur ve mutluluk verici bir şey. Yarışmalarda da eskiden çok heyecanlandırdım. Artık o kadar heyecanım kalmadı. Yarışlara girdikçe heyecanım biraz daha azalıyor" dedi.

"Hissederek yüzmeyi öğrendim"

Hissederek yüzdüğünü söyleyen Ateş, hedefinin de Avrupa Şampiyonasında derece almak olduğunu kaydederek, "Ben hissederek yüzüyorum. Görmeden yüzmek de ayrı bir güzel oluyor. Özgürlük hissediyorum. Ben daha önce Almanya’ya gittim. Yine Avrupa’ya gitmek istiyorum. Sonrasında da dünya şampiyonalarına gitmek istiyorum. Ardından da olimpiyat yarışlarına katılmak istiyorum. Ben buradan ailelere mesaj vermek istiyorum. Çünkü her şey ailede başlıyor. Benim ailem beni buraya getirmeseydi bu başarıları elde edemezdim. Genelde aileler çocuklarını sakınıyorlar. Böyle yapmayın. Siz de çocuklarınızı bir spora yönlendirin" ifadelerini kullandı.

"Ağladık, güldük, eğlendik ve zorlu şartları geride bıraktık"

Cemre’nin antrenörü Ahmet Eskalen ise, "Cemre ile spor okulunda başladık ve orada keşfettik. Görme engelli olduğunu gördüğümüzde bir şeyleri başarabileceğimizi hissettik. Bu şekilde başladık. Çok zorlu bir süreçten geçtik. Çünkü görmüyordu. Cemre’ye dokunarak bütün sitilleri ve teknikleri öğretmeye çalıştık. Ağladık, güldük, eğlendik ve zorlu şartları geride bıraktık. Artık başarıları sıralama zamanı. Şu an Cemre’nin Türkiye’de rakibi yok. Hedefimiz artık Türkiye değil. Hedefimiz Avrupa’da bayrağımızı dalgalandırmak. Avrupa barajlarını geçtik. Önümüzde yıl Avrupa Şampiyonasına gideceğiz" şeklinde konuştu.

iha

Editör: Eray Erginbaş