Türkiye'nin Yüzyıl Vizyonu'na vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gelecekte atacağımız adımlarla ülkemizin gücünü daha da artıracağız ve Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

AW019229_06 (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos mesajında Büyük Zafer'in önemine vurgu yaparken Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da anarak şunları belirtti:

"Bugün Büyük Zafer'in 101. yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu anlamlı gün vesilesiyle Kıbrıs Türkleri, ülkemizin dört bir yanındaki 7 milyonu aşkın vatandaşımız ve tüm dünya milletlerine 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bayram coşkusunu paylaşan tüm dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim adına minnettarlığımı sunuyorum.

30 Ağustos'un Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin uzun süren bağımsızlık mücadelesinin en kritik anlarından birini işaret eder. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi, 30 Ağustos Zaferi, "Türk Ordusu'nun ve komuta heyetinin yüksek gücünü ve kahramanlığını tarihte eşsiz bir şekilde yansıtan büyük bir başarıdır." Bu zafer, "Türk Milleti'nin özgürlük ve bağımsızlık anlayışının kalıcı bir sembolü"dür ve bu zaferle milletimiz, iradesine pranga vurmayacağını, istiklaline ve geleceğine gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

AW019229_04 (1)

Milletimizin en önemli vasfı olan hürriyet sevdası, bugün de varlığını çok güçlü biçimde devam ettirmektedir. 15 Temmuz ihaneti karşısında sergilenen destansı direniş başta olmak üzere son yıllarda bekamıza yönelen saldırılara milletimizin verdiği cevap, bu iradenin ne kadar diri ve ayakta olduğunu defalarca göstermiştir. Dünyanın derin krizlerle sarsıldığı bir dönemde açıkladığımız Türkiye Yüzyılını inşa kararlılığımızın arkasında yine aynı sarsılmaz irade vardır.

AW019229_07 (1)

"TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUMUZU MUTLAKA GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Son 21 yılda her alanda hayata geçirdiğimiz hamlelerle bunun altyapısını oluşturduk, ülkemizi bu büyük şahlanışı yapabilecek her türlü kapasiteye kavuşturduk. Tam bir demokrasi şöleni içinde geçen 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleriyle hedefimize giden yolda kritik bir eşiği daha aşmış olduk. Milletimizin güçlü desteğini bir kez daha gördüğümüz seçimler neticesinde hizmet ve eser siyasetimize hız verdik.

Önümüzdeki dönemde atacağımız yeni adımlarla ülkemizin gücüne güç katacak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu mutlaka gerçeğe dönüştüreceğiz. Bunu da 85 milyon olarak el ele, gönül gönüle vererek başaracağız.

Nice zorluğun üstesinden gelmiş, nice saldırıyı göğüslemiş, nice oyunu bozmuş bir millet olarak, yarınlarımızın bugünümüzden çok daha aydınlık ve müreffeh olacağına yürekten inanıyoruz.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'e ziyarette bulundu.
Büyük Zafer'in 101. yılı kutlamaları kapsamında, ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Tören, devlet erkânının Aslanlı Yol'da yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kabine üyeleri ve devlet erkanı yer aldı.
Erdoğan, Atatürk'ün mozolesine ay yıldız motifli çelengi bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

AW019229_08 (1)


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deftere şunları yazdı:
“Aziz Atatürk; Türk milletini özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı ifadesiyle tarif ettiğimiz Büyük Zafer’in 101’inci sene-i devriyesine ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.
Şanlı tarihimizin dönüm noktalarından birisi olan bu günde zat-ı alinizi, silah arkadaşlarınızı, Büyük Millet Meclisi’nin muhterem üyelerini ve aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.
Muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkma hedefimizin sembolü haline gelen Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu, devlet millet el ele vererek büyük bir azim ve kararlılık içinde hayata geçiriyoruz.
Ülkemizin hedefleri, milletimizi de asırlık hayalleriyle buluşturuncaya kadar gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.

haber merkezi
Editör: Funda Işık