Kurban Bayramı'na hazırlanırken binlerce vatandaş kurban vazifesini yerine getirecek. Uzmanlar, kesilen etlerin hijyenik şartlarda saklanması ve heba olmaması için önemli uyarılarda bulunuyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, kesimden sonra etin bir süre dondurulmadan bekletilmesi gerektiğini belirtti. Ercoşkun, kesimden hemen sonra dondurulan etin sertleşeceğini ve dinlendirilmesinin önem taşıdığını vurguladı.

100. yaşınızı görmenin yolları nelerdir? 100. yaşınızı görmenin yolları nelerdir?

“Yeni kesilmiş kurban etini buzdolabına koymadan önce birkaç saat dinlenmelidir”

Ercoşkun, “Yeni kesilmiş kurban eti, buzdolabına koymadan önce birkaç saat dinlenmelidir. Kesilmiş eti, 24 saat dondurursak ölüm sertliği aşamasında donmuş olacak ve çözündürdüğümüzde en sert halinde olacaktır. Yeni kesilen et en yumuşak haldedir, yavaş yavaş sertleşir ve daha sonra tekrar gevşemeye başlar. Bu esnada damardaki kanlar süzülerek laktik asit oluşur ve mikrobiyal olarak daha güvenilir bir et haline gelir" dedi.

"Kahvaltıda et tüketmek yerine sindirimi kolay besinler yemeliyiz”

Ercoşkun, kesilen kurban etlerinin 15 gün buzdolabı koşullarında saklanabileceğini ve dondurmak istiyorsak en az 24 saat bekletmemiz gerektiğini söyledi. Ayrıca, etin sindirilmesi zor bir besin olduğunu belirterek, kahvaltıda et tüketmek yerine sindirimi kolay besinlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti

Kaynak: HABER MERKEZİ-İHA