Birleşmiş Milletler, İsrail'i çocuk haklarını ihlal eden küresel listeye ekleyecek. Karar, BM'nin bu hafta Güvenlik Konseyi'ne sunacağı yıllık rapordan önce geldi. Birleşmiş Milletler, çocukların haklarını ve korunmasını ihlal etmekle suçlananların listesine İsrail ve Hamas'ı birlikte dahil edildi.

Bir BM sözcüsü, AP News'e İsrail yetkililerinin bu karardan haberdar edildiğini doğruladı. Listedeki diğer ülkeler arasında Rusya, Suriye, Yemen, Myanmar ve Irak yer alıyor.

GENEL SEKRETERE YÜKLENDİ

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sırasında binlerce Filistinli çocuk öldürüldü. Ancak kesin sayıya ilişkin tahminler farklılık gösteriyor. Karar, BM ile İsrail arasındaki kötüleşen ilişkileri daha da gergin hale getirdi.

Endonezyalı Müslümanların geleneksel bayram göçü "mudik" başladı Endonezyalı Müslümanların geleneksel bayram göçü "mudik" başladı

İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, "Bugün kara listeye alınan tek kişi, savaş başladığından bu yana ve hatta öncesinde verdiği kararlarla teröristleri ödüllendiren, çocukları terör eylemlerinde kullanmaya teşvik eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'dir" açıklamasını yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ