Mısır'da 8 yaşındaki bir erkek çocuğu, kesilerek öldürülen öldürülmüş halde bulundu. Ülkede şok etkisi yaratan korkunç cinayet büyük öfke yarattı. Olayı soruşturan savcılar, cinayetin yasa dışı tarihi eser kazıcılığı kaynaklı ilgili olduğunu iddia etti.

Küçük çocuğun babası Abu El Vafa, dört gündür kayıp olan çocuğu Muhammed'in cesedini Yukarı Mısır'daki Asyıt kentindeki bir tarım arazisinde buldu.

Polis, cinayetle ilgili olarak çocuğun akrabalarından üç erkek kardeşi yakalayarak gözaltına aldı.

Ellerini satmak istemişler

Savcılığın açıklamasına göre, zanlılardan ikisi, cinayeti yasa dışı kazı yaparken antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir madenciye çocuğun ellerini satmak için işlediklerini itiraf etti.

Yalnız başına oturup ağlıyorum

BBC Arapça Servisi'ne konuşan Abu El Vafa, “Oğlum Muhammed'le tüm hatıralarımı hatırlıyorum. Ne zaman yalnız kalsam ağlıyorum ve buna Her gün işten dönmemi beklerdi" dedi.

Baba El Vafa, oğlu Muhammed’in başına kötü bir şey geldiğini düşünmediğini, zira köydeki herkesin onu çok iyi tanıdığını söyledi.

El Vafa, "Polis soruşturması sonrası, oğlumun kendi kuzenleri tarafından, onunla oyun oynayan, hatta kaybolduğunda benimle beraber onu arayan akrabalarım tarafından öldürüldüğünü öğrendiğimde beynimden vurulmuşa döndüm" diye konuştu.

Sosyal medyada öfke seli

Korkunç cinayet Mısır’daki sosyal medyada da büyük bir öfke yarattı. Çok sayıda kişi için suçluların en ağır bir şekilde cezalandırılmasını istedi.  Bazıları da anne ve babaları çocuklarının kimlerle zaman geçirdiğini takip ederek onları daha iyi korumalarını istedi.

Putin, ABD şirketi Silgan Holdings'in Rusya'daki varlıklarına kayyum atadı Putin, ABD şirketi Silgan Holdings'in Rusya'daki varlıklarına kayyum atadı

Benzer suç vakaları görülüyor

Mısır'da geçtiğimiz yıllarda başka benzer suçlar da işlendi. 2021 yılının Eylül ayında resmi gazetelerde, Yukarı Mısır'daki bir köyde genç bir adamın öldürüldüğü ve uzuvlarının kesildiğine ilişkin haberler yer aldı.

Yerel basındaki haberlere göre, genç adamın amcası, yengesi ve kuzenleri cinayeti işlediklerini itiraf ederek, gencin cansız bedenini, antik mezarlardan birinin açılması için bir ruha kurban ettiklerini söyledi.

2023'te de Gize'de bir kıza babasının gözü önünde tecavüz edildi ve zanlı erkek mahkemeye sevk edildi. Şüpheli, evinin altındaki bir antik mezarı açmak için bir cin tarafından verilen emre itaat ettiğini öne sürdü.

Kızın babası tutuklandı ve hapishanede öldü. Şüpheli de bundan aylar sonra, hapis cezası verilmesinden birkaç gün önce öldü.

Sahte şeyhler ve hırs

Mısır'da antik hazineleri bulmak isteyenler tarafından insan hayatlarının feda edilmesi yaygın bir suç.

Mezarların, büyüleri bozmak için orada olan "şeyhlerin" önünde açılması gerektiğine dair bir inanış var.

Şeyh olduğunu iddia eden bu insanlar, antik mezarın koruyucusu olan ruhu çağırdıklarını öne sürüyorlar. Bunun karşılığında yüklü miktarda para ve kan feda edilmesini istiyorlar. Çoğu zaman bu bir hayvanın kanı oluyor ancak bazı "şeyhler" insan kanının, hatta "çocuk" kanının gerektiğini iddia ediyor.

Mısır uygarlıklarında bir karşılığı yok

Antik Mısır uygarlıkları üzerine çalışan Kahire Üniversitesi'nden arkeoloji profesörü Dr. Ahmed Badran, bu suçların daha çok Yukarı Mısır'da, tarihi eser bularak hızlı yoldan zengin olmayı hayal edenler tarafından işlendiğini söylüyor.

Badran, "dolandırıcı şeyhler" adını verdiği bu kişilerin, evlerinin altında hazine ya da mezar olduğuna ikna ettiği bazı insanlara, muhafız ruh ya da "cinin" ancak insan kanı karşılığında mezarın kapısını açacağını söylediğini belirtiyor.

"Antik Mısırlılar hırsızlardan korumak için içinde hazine olan mezarları saklarlardı, ancak bu mezarları korumak için cin ya da ruhlardan yararlandıkları doğru değil" diyen Badran, tüm bilimsel ve arkeolojik kazıların "kan dökülmeden ve kurban verilmeden" gerçekleştirildiğini vurguluyor.

Badran, halk arasında farkındalığın yükseltilmesi, daha katı cezalar getirilmesi ve sahte şeyhlerle mücadele edilmesi; medyanın da bu konuyu öne çıkarması çağrısında bulunuyor.

Yasalar ne diyor?

Mısır'da tarihi yapıt ve eserler yasalarla korunuyor.

Anayasa'nın 49. maddesinde, "devletin antik eserleri koruma ve muhafaza etme, bunların alanlarını gözetme, bakım ve onarımını yapma, el konulanları geri alma, kazılarını düzenleme ve denetleme" sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Mısır Ceza Kanunu'nun 42. maddesiyse; "Devlet mülkiyetinde olan herhangi bir eseri çalan, saklayan veya bu tür eserlerin kaçırılmasına yardım eden kişilere" 5-7 yıl arası hapis cezası, 3 bin ila 50 bin sterlin para cezası verileceğini öngörüyor.

Bazı hukukçular, yasa dışı arkeolojik kazılarla ilgili suçlar için özellikle cinayet vakalarında cezanın artık yeterli olmadığını düşünüyor.

Öte yandan Mısır yargısı bazı vakalarda Ceza Kanunu'nun diğer maddelerini uygulayarak daha ağır cezalar da vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ