İlke ve Yaren Nur, Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası'nda finale çıktı İlke ve Yaren Nur, Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası'nda finale çıktı

TRABZONSPOR HABERLERİ | Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, son günlerde bordo-mavili kulübün transfer gündemine olan Attila Szalai ile ilgili konuştu. Tecrübeli teknik adam, "Atilla Szalai transferini şu an itibariyle durdurduk. Yarın ne olur bilmiyoruz ama durmuş vaziyette" dedi.

İşte Abdullah Avcı'nın açıklamaları:

"Ligin sonuna kadar iki türlü kamp programı yaptık. İki etaplıydı, teke düşürdük. Temmuz 25'te Avrupa kupasının ön eleme 3. turu oynayacağız. 24'ü Trabzon'da başladık. 6 günlük süreç hem bir adaptasyon hem sağlık kontrolleri hem ölçümleri Trabzon'da tamamladık. Sakat vermeden ikinci kampa geçtik. Çalışma ortamı çok sağlıklı. Hem fiziksel hem zihinsel hem taktiksel hem de önümüzdeki senenin çalışmaları var. Toplamda 3, Macaristan'daki 2. haftamıza girdik. Çalışma temposunu yukarı doğru çekiyoruz. Fiziksel yorgunluklar var ama forma rekabeti için mücadele var. Şu ana kadar memnunum.

Organizasyon şirketleri, kamplar konusunda kulüplere teklif yapıyor. Ben yıllardır şöyle yapıyorum, idari departmanlardan kişileri yolluyorum, tespitlerini yapıyorlar. Sahayı ve oyuncuların konforuna bakıyorlar. Kışın 4-5 ay önce gelip Szeged'i tespit ettik. Sıcağın dışında zeminler çok güzel, çalışma ortamı güzel, kaldığımız yer güzel. Sıcak dışında her şey iyi gidiyor."

"TRANSFERLERİN ERKEN GELMESİ AVANTAJ"

Transfer olan 6 tane oyuncumuz var. Onların adaptasyonu açısından önemli bir dönem. Trabzonspor'un, bizim oyun felsefemizi verebilmek, oyuncuların arasındaki iletişimi sağlayabilmek için avantaj gibi duruyor. Rekabet içinde bir takım oluşturursanız avantaj. Bu dinlemeleri, çalışmaları, maçlardaki değişiklikleri doğru planlarsak avantaj olur. Planı yaptık, uygulaması iyi gidiyor.

MEUNIER, DRAGUŞ VE UĞURCAN'IN DÖNÜŞ TARİHLERİ

"Meunier, hazırlık maçında Belçika Milli Takımı'nda sakatlık yaşadı. Oradan aldığımız bilgiler, çalışmaları düne kadar Stuttgart'ta devam etti. Belçika devam etseydi oynama ihtimali olabilirdi. Cuma günü ilk defa eşiyle tatile çıktı. 18'inde bizle beraber start verecek. İlk maçta bizle mi olacak, o zaman karar vereceğiz. Draguş 12'sinde bizle olacak. Geçen haftaya kadar maç oynadı. Tatile ihtiyacı var. Kaptan Uğurcan 18'inde Trabzon'da bizimle olacak."

"TRABZON'UN NE İSTEDİĞİNİ BİLİYORUM"

"Geçen sene 8. maç bitmişti, 9. maç gitmiştim. Bütün kulüplerin sezon içinde inişleri çıkışları oluyor. Biz de yaşadık. Geldiğimizde çıkış vardı, ocak ayında ise 5 tane oyuncu transfer oldu, Afrika Kupası oldu, sakatlıklar oldu. Hedeflere ulaştık bakınca. İlk iki takım ekonomik ve puan olarak yukarıdaydı. 3'üncülük hedefini gerçekleştirdi. Kupa dedik, kazanmak değerliydi, üzüldük. Önümüzdeki sezon daha iyisini yapmak istiyoruz. Trabzonspor'un olduğu yerde yarışma vardır. Transferlere son 6 aydır çalışıyoruz. Ertuğrul Doğan Başkan hep yanımızdaydı. Hızlı bir şekilde hareket ediyoruz. Trabzonspor hep yarışacaktır. Ekonomisiyle değil belki ama inadıyla yarışacaktır. Bu hep böyle gerçekleşmiştir. Şampiyon olduğumuz sene puan ortalaması neyse daha yükseğini hedefleyeceğiz."

"Ben bu yörenin çocuğu olarak Trabzon'un ne istediğini biliyorum. Daha böyle agresif, daha temaslı, rakibini rahatsız eden, oyun içinde vazgeçmeyen, topu alınca pozitif bir takım yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için antrenman metodlarında değişiklikler yaptık. Oyuncu profillerini ona göre seçtik. Ben Trabzonspor'da olmaktan son derece mutluyum. Özellikle bugün 2-3. haftaya girerek kendimi arınmış, yenilenmiş, antrenörlüğe yeni başlamış gibi heyecanım yüksek. Her çalışmanın içine giriyorum. Bu enerji ile, camianın verdiği destekle beraber daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz."

"ALTI TRANSFERİN GELMESİ ÖNEMLİ"

"Oyuncuların planlamasını erken yapabilmek, detayları yakalayabilmek, saha formasyonları yapabilmek, oynatacağın oyuna göre oyuncu profili seçmek... Trabzonspor hem olgun oyuncu alacaktır hem de genç potansiyel alacaktır. Altı tane oyuncu bizimle beraber erkenden başlaması, tekrarlarımızı, çalışmalarımızı, toplantılarımızı, gelişimimizi sağlayacak bir durum. Bu bir avantaj. Eksiklerimiz de var. Tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneden alışkanlık, üstüne konan oyuncular var. Diğer rakiplerin ekonomisiyle değil Trabzonspor inadıyla, gücüyle, temasıyla, baskısıyla oynayan bir takım yaratmaya çalışıyoruz. Altı transferin bir teknik adam için son derece önemli. Diğer takımlara göre daha hızlı adapte oluyoruz. 5 oyuncu yolladık geçen sene devre arası, 1 transfer yapmıştık. Başkanın da deneyimleri var. 7 senedir asbaşkan, başkan... Bana sağladığı ortam, ekonomik olarak destekleri, kazandığı deneyimleriyle daha hızlı hareket ediyor. Çözüme giden, çabuk çözmek isteyen bir yapısı var. Deneyimlerini kullanıyor sağlıklı şekilde."

"SZALAI TRANSFERİ DURDU"

"Attila Szalai, Türkiye'de oynamış, bildiğimiz bir oyuncuydu. Şu an itibarıyla Trabzonspor'un ekonomisine uygun hareket ediyoruz, o transfer durmuş vaziyette. Devamı yok. Yarın, ertesi gün ne olur bilmiyoruz ama durmuş vaziyette."

"YABANCI KURALI BELLİ Mİ?"

"Yabancı kuralı belli oldu mu? Seçim var, ne olduğu belli değil. Havada duran, gri bir durum var. Yarış nasıl olacak? İstanbul'un 3 büyük takımı, ekonomik olarak çok yüksek volümde gidiyorlar. Başlarında da şampiyon hocalar var. Galatasaray'da Okan Hoca son 2 senenin şampiyonu. Fenerbahçe'nin hocası Mourinho, bu lige marka değeri açısından katkı sağlayacak. Beşiktaş'ın hocası şampiyon bir hoca. İyi bir yarış bekliyoruz. Biz ekonomiyle değil inadımızla, mücadelemizle yarışacağız. Doğru organize olan bir Trabzonspor olacak. 30 hafta olsun yarışta, yol nereye çıkar görürüz. Diğer takımların da cevap verebileceği bir süreç olur. Makas çok açılmaz diye düşünüyorum. Güzel, keyifli bir yarış olacak."

"DRAGUŞ, LİGİN EN FAZLA DRİPLİNG YAPAN OYUNCUSU"

"Draguş, 23-24 yaşında. Romanya Milli Takım oyuncusu. EURO2024'te ve ligimizde önemli performanslar gösterdi. Atletik özellikleri var, baskıda olsun, rakip arkası koşuda olsun. Ligin en fazla dripling yapan oyuncusu. Daha doğru kullanmasını göstereceğiz. Böyle bir oyuncu olması beklentimizi artırıyor. Standard Liege görmüş. Cihan Çanak ile takım arkadaşı. Yaşı itibarıyla hem kullanacağız hem bir potansiyel. Rekabette bize katkı sağlayacak."

"BARISIC HEDEFE PAS ATIYOR"

"Oyun formasyonlarını oyuncular belirler. Meunier, kısa sürede 7-8 asist yaptı. Elimizde Eren var, çok değerli, 23-24 yaşında. Rekabete sokmak istedik Barisic ile. Arkadan Arif de geliyor. Bu beni mutlu ediyor. Hedefe pas atma konusunda Barisic'in önemli özellikleri var. Öbür tarafta Meunier var. Daha topa sahip olan, hedefe pas atan, ceza sahası içinde fazlalaşan bir takım oluşturmaya çalışıyoruz."

"LUNDSTRAM TAM BİR İNGİLİZ"

"Lundstram büyük bir karakter. 4 ay evvel kendisiyle görüştüm. Öncesinde Rıdvan Yılmaz'ı görüştüm, o de benim oyuncumdu. Çok güzel şeyler söyledi. Tam bir İngiliz. Kaybetmeyi sevmiyor, sahanın içinde hep agresif, tempolu, uyumlu. Trabzonspor taraftarını mutlu edecek bir profil. Geldiği günden beri yüksek tempoda çalışıyor."

"OZAN TUFAN'IN HEDEFLERİ VAR"

"Ozan Tufan'ı ilk kez Akdeniz Oyunları'nda gördüm. Türk futbolunun önemli yerlerinde bulundu. Oyunu her türlü biliyor. Sağ beki koy oynuyor, 8'e koy oynuyor. Onun da hedefleri var. Tekrar milli takımda oynayabilmek istiyor. Büyük yerlerde olmasına rağmen şampiyonluk yaşamadı, onu çok istiyor. 2 sene evvel de istemiştim, o zaman gerçekleşmedi, şimdi gerçekleşti."

"ONUACHU'YU İSTİYORUZ"

"Onuachu ile görüştüm. Görüşme oldu. Saklamaya gerek yok. 3-4 gün önce konuştuk. Burada olmak istiyor. Kulüp de fedakarlık yapıyor. Oldu da olmaz da diyemiyorum. Gerçeklerin üzerinden gitmek lazım. Süreç devam ediyor. Biz kulüp olarak istiyoruz. Başkan çok uğraşıyor. Biraz sabırlı olacağız. Ben kendisiyle özel bir görüşme yaptım. Birçok oyuncuyla yaptık görüşmeleri. Trabzonspor, ekonomisiyle değil formasının büyüklüğüyle, inadıyla yarışacak. O bütçeleri, ödeyebilecek rakamları aşmadan devam etmek lazım. Onuachu süreci devam ediyor. Herkes olmasını istiyor ama sabırlı olmak gerekiyor.

Bazen oyuncuya yaklaşıyorsun. Akşam bitti diyorsun, sabah bozuluyor. Biz şu ana kadar çok iyi gittik. Bazen değişimler gerekebiliyor şehirlerde. Şu an itibarıyla 3 tane daha oyuncu. Her gün, her dakika çalışmamız devam ediyor. Stoper, orta saha ile ilgili çalışmalar var. Temaslı olduklarımız var. Daha erken bitebilirdi. Avrupa Şampiyonası var, kurun geldiği noktada kolay olmuyor. Kulübü de düşünmek zorundayız. Başkan inanılmaz fedakarlıklar yapıyor."

"AYRILIKLAR OLACAK"

"Önümüzdeki süreçte ayrılacaklar olacak mı?"


Esas olan Trabzonspor, biz de gittik geldik. Oyuncular da bu değişimler olabiliyor, olacak da. Sağlıklı bir kadro yapısı, rekabeti olan bir takım oluşturmak lazım. Ayrılıklar olacak muhakkak. Kazançlar da olacak. Gün gün... Blok halinde halledeyim, kolay olmuyor. Burada çalışan yarın olmayacak ama başkası katılacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ