TÜİK'in enflasyon sepetinde yer alan maddelerin fiyatlarının gündem olmasından sonra TÜİK'in haziran ayı enflasyon verilerine göre; uzman doktor muayenesi 33 lira 69 kuruş, ev kirası 5 bin 845 lira, yurt ücreti 457 lira olarak hesaplanmı, TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya da ezber bozan bir çıkışa imza atarak teoki çemişti. Çetinkaya enflasyonun yüzde 45 olması ile yüzde 75 olması arasında fark olmadığını ifade etmiş ve "Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik" demişti.

Enflasyon Hesabiyla Alay Konusu Olan Tuik Baskani Erhan Cetinkaya Hangi Akplinin Damadi Cikti 7Spg.jpg

En yüksek seviyede!.. Avro/dolar paritesi coştu En yüksek seviyede!.. Avro/dolar paritesi coştu

Tepki çeken sözlerin ardından gazeteci Fatih Altaylı da YouTube kanalından TÜİK Başkanı'na çok sert sözleriyle dikkat çekti. Sözlerine 'Bu adamın matematikçi olduğunu biri bana teyit eder mi?' diye başlayan Fatih Altaylı, "TÜİK Başkanı Erdem Çetinkaya'nın gerçekten matematikçi ve TÜİK Başkanı olduğunu birisi bana teyit edebilir mi? Bu açıklamaları nasıl yapmış? Ben inanmak istemiyorum. %45 ile %75 arasında farkı anlamıyor mu, bu moron bir durum. İkisi aynı şey mi? Bunu hakikaten söylemiş mi?

Haberturk Ten Ayrilan Fatih Altayli Secim Gecesi Ekrana Cikarilmadim

Bunları söyleyebilen birisini TÜİK Başkanı olarak atamak liyakatsizliğin dibinin dibi artık. Madem arada fark yok çalışanlara %45 yerine %75 zam verin! Bunu söyleyen birinin TÜİK Başkanı olması dünyanın sonu artık. İnsanları delirtmek istiyorsanız bu tip adamları böyle kurumların başına koymaya devam edin.' dedi. 

Kaynak: DEMET SAROVA