İstanbul'un kültür ve sanat alanında önemli projelerine imza atan Fatih Belediyesi, Türk müziğinin gelecek nesiller tarafından da yaşatılması amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ile iş birliği yaparak bir müzik eğitim programını hayata geçirdi. Gerçekleştirilen akademik müzik eğitimlerinin 3. dönem mezuniyet töreni, yetenekli genç müzisyenlerin sahne aldığı unutulmaz bir etkinlikle kutlandı.

22 ÖĞRENCİ SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANDI

Mezuniyet töreninde kemanda 7, piyanoda 6, flütte 2, bağlamada 2, viyolada 1, klarnette 1, vurmalı sazlarda 1, neyde 1 ve gitarda 1 olmak üzere toplam 22 öğrenci, başarıyla tamamladıkları programın ardından "sertifika" almaya hak kazandı.

Yılda bir kez yapılan eleme sınavı ile kabul edilen 8-16 yaş aralığındaki öğrenciler, İstanbul'un seçkin konservatuvarlarında görev yapan öğretim kadrosuyla toplam altı kur (2 yıl) sertifika programına tabi tutuldular. Program, öğrencileri yaşlarına göre üç gruba ayırarak Gitar, Piyano, Keman, Çello, Viyola, Klarnet, Flüt, Vurmalı Sazlar, Ney, Bağlama, Ud, Kanun gibi çalgıların eğitimini verdi. Öğrencilerin çalgılara yerleştirilmesi, yönelim, ilgi, birikim, fiziki özellikler ve kabul sınavı puanı gibi kriterlere göre belirlendi. Her kurun sonunda öğrenciler, çalgı ve ortak derslerden sorumlu oldukları kur geçiş sınavına tabi tutularak 100 üzerinden 70 puan ortalamayı tutturarak bir üst kura geçme hakkını elde ettiler.

Kaynak: YEŞİM MÜNEVVEROĞLU