Yaz aylarındaki futbol hasreti sona ererken, transfer konusunda da heyecan büyük bir hızla devam ediyor. Takımlar kadrolarını güçlendirmek için bütçelerini zorlarken, bir yandan da Avrupa'da daha erken bitecek transfer sezonu sonrasında daha uygun maliyetli fırsat transferi yapılması hedefleniyor.

FENERBAHÇE KALECİ DEĞİL DİPLOMAT TRANSFER ETTİ

TRANSFER DÖNEMİ BİTİŞ TARİHİ

Yaz sezonunda transfer dönemi 26 Haziran'da başlamıştı. 15 Eylül tarihinde ise sona erecek. Takımlar bu tarihe kadar yaptıkları transferleri tescil ettirebilecekler. 

ARA TRANSFER DÖNEMİ NE ZAMAN?

Ara transfer dönemi de Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenmiş durumda. 11 Ocak 2024 tarihinde başlayacak ara transfer dönemi, 9 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.

TFF AÇIKLAMA YAPMIŞTI

TFF, transfer dönemi konusunda daha önce şu duyuruyu yapmıştı:

''Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2023-2024 futbol sezonuna ilişkin transfer ve tescil dönemlerini belirlemiştir.

Buna göre; 2023-2024 futbol sezonunda Birinci Transfer ve Tescil Dönemi'nin 26 Haziran 2023 tarihinde başlayıp, 15 Eylül 2023 tarihinde sona ermesine ve İkinci Transfer ve Tescil Dönemi'nin 11 Ocak 2024 tarihinde başlayıp, 9 Şubat 2024 tarihinde sona ermesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

AVRUPA TRANSFER DÖNEMİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Avrupa'nın büyük liglerinden olan Almanya Bundesliga, İspanya La Liga, İtalya Serie A, İngiltere Premier Lig, Fransa Ligue 1'de transfer dönemi 1 Temmuz tarihinde başladı. 31 Ağustos tarihinde ise sona erecek. Yine Portekiz, Hollanda ve Avusturya gibi ülkelerde de transfer dönemi aynı tarihte sona ermiş olacak. 

Transfer döneminin Türkiye'den sonra bittiği ülkeler arasında ise Katar, Sırbistan, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkeler bulunuyor. Özellikle bu yaz yapılan transferlerle tüm dikkatleri üzerine çeken Suudi Arabistan'da transfer döneminin Türkiye'den sonra bitmesi, Türk takımlarının dezavantajı olarak görülüyor.

DİKKAT ÇEKEN TRANSFERLER

Henüz transfer dönemi bitmese de şu ana kadar Süper Lig'de dikkat çeken transferler yapıldı. Beşiktaş; Alex-Oxlade Chamberlain, Ante Rebic, Milot Rasicha, Daniel Amartey'i kadrosuna kattı. Fenerbahçe, Dusan Tadic, Edin Dzeko, Sebastian Szymanski, Rodrigo Becao gibi isimleri transfer etti. Galatasaray ise, Wilfried Zaha, Tete, Hakim Ziyech gibi yıldızları transfer ederken, Mauro Icardi'nin de bonservisini almayı başardı. 

Editör: Orhan Duman