İBB’den kreş ücretlerine büyük zam! İBB’den kreş ücretlerine büyük zam!

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Hakan Şişik, inşaat maliyetlerinin giderek arttığını ancak bunun yanında işçi maliyetlerinde de artış yaşandığını söyledi. Sektördeki eleman sorununun devam ettiğini söyleyen Şişik, “Günlük 3 bin TL’ye kadar yevmiye vermemize rağmen ne yazık ki usta bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

En çok üniversite mezunu Türkiye’de

Gençlerin neredeyse tamamının üniversite mezunu olduğunu, Türkiye’nin en çok üniversite mezununun olduğu ülke konumuna geldiğini kaydeden Şişik, bir başka nedenin de ustaların daha çok deprem bölgesinde çalışması olduğunu söyledi. Şişik, “Zaten bir eleman eksikliği sorunu vardı ve mevcuttaki ustaların da deprem bölgesine kayması nedeniyle bulamıyoruz” diye konuştu.

Şişik şunları söyledi: “İnşaatın tarzına göre çalıştıracağınız kalifiye elemanın da iş becerisinin daha yüksek olması gerekiyor. Bu da fiyatı artırıyor ve onlar da yoğun oldukları için bazen o işi yapacak kişi için 3 ay beklemek durumunda kalıyoruz. Fakat o 3 ay içerisinde de maliyetler hızla artmaya devam ediyor. Ne yazık ki bu konu sadece bizim değil, ülkemizin ana gündem maddesi durumunda. Sadece inşaatta çalışanlar deprem bölgesinde değiller, aynı zamanda daha yüksek fiyata yurt dışında da çalışmayı tercih ediyorlar. Her yere üniversite açmaktan ziyade ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı yetiştirmeliyiz.”

Metrekare maliyeti 35 bin TL

Çimento, demir-çelik ve mobilyanın fiyatı en çok artan kalemler olduğuna dikkat çeken Hakan Şişik, “Ortalama olarak bir evin metrekare maliyeti 35 bin TL’lerden başlıyor. İnşaat maliyetlerinin artmasının nedenlerine bakacak olursak arz talep dengesinin bozulması, pandemi sonrasında arsa fiyatlarının artması, TL mevduatın yüksek getirisi gibi faktörleri sıralayabiliriz. Maliyetleri azaltacak tedbirlere baktığımız zaman ise yeni arsalar geliştirmek, konuttaki arz talep dengesinin sağlanması önemli adımlar olacaktır. İnşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğunu unutmamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ