Kafa TV isimli YouTube kanalında yayınlanan "Cahille Sohbeti Kestim" programında, Candaş Tolga'nın moderatörlüğünde İlber Ortaylı soruları yanıtladı. Tolga, ChatGPT'den İlber Ortaylı'ya bir soru sormasını istedi. Yapay zeka, Ortaylı için "Kanuni Sultan Süleyman zamanında imparatorluğun yönetim ve hukuk sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu dönemde yapılan en önemli reformlar nelerdir?" sorusunu seçti. Ortaylı, yapay zekanın sorduğu soruyu beğenmeyince, "Ya böyle okul sorusu Allah aşkına. Ne reformu? Kanuni devrinde reform olmaz ki... Kanuni devrinde düzenleme olur ama reform olmaz. Herhangi bir okul kitabında olan cevaba göre yazılmış sorular zaten," diyerek esprili bir şekilde tepki verdi.

1

Galatasaray'da Mustafa Sarıgül krizi: Üyelikten ihraç mı edilecek? Galatasaray'da Mustafa Sarıgül krizi: Üyelikten ihraç mı edilecek?

Sosyal medya kullanıcıları, programdan paylaşılan bu görüntüleri yorum ve beğeni yağmuruna tuttu. Bir kullanıcı, "Hocam ChatGPT'ye de ayar vermezsin ya," yorumunu yaparken, bir başka kullanıcı ise "Yapay zeka neymiş İlber Hoca karşısında," diye ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ