Tarihsel derinliğe sahip Türkiye-Vatikan ilişkilerinin giderek ivme kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva'ya gönderdiği Filistin mektubunda insanlığın Gazze'de uluslararası hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa'ya gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verildi:

ÖLDÜRMEK HARAMDIR

Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir.

FİLİSTİN DEVLETİ ŞARTTIR

Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut bulması ve uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak küresel sistemdeki yerini alması şarttır. AA 

Papa’dan teşekkür

Ekrem İmamoğlu, cesaretini bakın kimden alıyormuş Ekrem İmamoğlu, cesaretini bakın kimden alıyormuş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mektubunu Papa Franciscus'a Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş götürdü. Erbaş, Papa Franciscus'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya barışı için gücü olan ve çok çalışan az sayıda liderden birisi olduğunu vurguladığını ve Erdoğan'a yaptıkları için teşekkür ettiğini söyledi. 

Kaynak: AA