Kazakistan'ın başkenti Astana'da, 9 Kasım 2023’te bir restoranda imam nikahlı eşi Nukenova’yı darbederek öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alınan Bişimbayev ve akrabası Baycanov'un yaklaşık 6 ay süren davası sonuçlandı.Mahkeme, eski Milli Ekonomi Bakanı Bişimbayev'e, 31 yaşındaki eşi Nukenova'yı işkence ederek "vahşice öldürmekten" suçlu bularak 24 yıl hapis cezası verdi.

2

Netanyahu, Refah saldırısına bakın ne dedi? Netanyahu, Refah saldırısına bakın ne dedi?

Baycanov ise suçu örtbas etmekten 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Bişimbayev, cezasını yüksek güvenlikli cezaevinde çekecek.Nukenova'nın ağabeyi Aytbek Amangeldi, gazetecilere yaptığı açıklamada, karardan memnun olduklarını dile getirerek, "Bu neredeyse müebbettir. Bişimbayev 24 yıl sonra 68 yaşında olacak." şeklinde konuştu.

Savcı Aycan Aymaganova, Bişimbayev'in 2040’ta şartlı tahliye başvurusunda bulunabileceğini ancak bunun için mağdur tarafın rızasının gerekeceğini belirtti.Hakim Alma Yesimova, ülkede bu suç için verilen en yüksek cezanın 25 yıl olduğunu, Bişimbayev'in de 24 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ifade etti.

1

Bişimbayev ise mahkemedeki son ifadesinde suçunu kabul ettiğini ancak kasten cinayet işlemediğini savundu.Adli tıp kurumu tarafından açıklanan raporda, Nukenova'nın darbelerle oluşan akut subdural hematomun da eşlik ettiği kapalı kafa travması sonucu hayatını kaybettiği bildirilmişti.

3

Kamuoyuna açık yapılan duruşmalar, sadece Kazakistan’da değil yurt dışında da büyük ses getirmişti.Söz konusu cinayet, aile içi şiddet konusunu ülkenin gündemine taşımış ve nisan ayında da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin cezasını ağırlaştıran kanunu onaylamıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ-AA