Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarına başladı.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Andrew W. Mellon Auditorium'da düzenlenen NATO'nun 75. Yılı Anma Etkinliğine katıldı.

Flaş!.. Doğurganlık oranlarının yükselmesi için özel çalışma Flaş!.. Doğurganlık oranlarının yükselmesi için özel çalışma

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları, etkinliğin başlangıcında toplu fotoğraf çektirdi.

Programda, İkinci Dünya Savaşı, NATO'nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım'ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi farklı olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı video gösterildi.

UKRAYNA’YA HAVA SAVUNMA DESTEK SÖZÜ

Etkinlikte, ABD Başkan Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açılış konuşması yaptı.
Başkan Joe Biden, Ukrayna'ya ek hava savunma desteği sözü verdi. Genel Sekreter Jens Stoltenberg de "Rusya'nın kazanmasına izin veremeyiz" dedi. Stoltenberg, NATO'nun tarihin en uzun ve en başarılı ittifakı olduğunu belirtti ve “Eğer Rusya kazanırsa bu otoriter ve totaliter rejimler için bir güç kaynağı olur. Dünya barışı ve demokrasisi bundan etkilenir. Özelikle Avrupa’nın güvenliği tehdit altına girer” ifadelerini kullandı. Bu arada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun 75. Yılı Anma Etkinliğinin ardından Erdoğan, konakladığı otelde Macaristan Başbakanı Orban ile bir araya geldi. 

Kaynak: AA