Bir vatandaşın sosyal medyada Patiswiss marka çikolatanın küflü çıkmasıyla ilgili yaptığı paylaşım, markanın CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun verdiği yanıtla büyük bir gündem yarattı.

Patiswiss marka çikolatanın küflü çıkmasıyla başlayan olaylar zinciri, markanın CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun tepki çeken yanıtıyla daha da büyüdü. Sosyal medyada yapılan paylaşım, hızla gündem olurken, Tunaoğlu'nun verdiği yanıt kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. Tepkilerin artmasıyla birlikte, markanın ürünleri zincir marketlerden kaldırıldı ve Tunaoğlu istifa etmek zorunda kaldı.

Patiswiss skandalı büyüyor: Küflü çikolata, vergi kaçakçılığı derken şimdi de marka ihlali - Resim : 1

Ancak, skandal bununla sınırlı kalmadı. İddialar, markanın vergi kaçırdığına dair de ortaya atıldı. Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, markanın 3.5 yılda 250 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmasına rağmen sadece 70 bin TL civarında vergi ödediği iddia edildi.

Durum daha da karmaşıklaştı çünkü ortaya çıkan bilgilere göre, Türkiye'deki Patiswiss markasının aslında İsviçre merkezli bir şirketle hiçbir bağlantısı yoktu. 1905 yılında kurulan İsviçre merkezli Patiswiss AG, bu durumu açıklayarak Türkiye'deki markanın kendileriyle hiçbir ilişkisinin olmadığını duyurdu. Ayrıca, şirketin LinkedIn hesabından yapılan duyuruda, Türkiye'deki Patiswiss markasına karşı geçmişte marka ihlali gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığı bilgisi de paylaşıldı. Bu gelişmelerle birlikte, olaylar daha da büyüyerek uluslararası boyuta taşındı.

Küme düşen takımlarla ilgili ilginç iddia: Sebep Mehmet Büyükekşi mi? Küme düşen takımlarla ilgili ilginç iddia: Sebep Mehmet Büyükekşi mi?

Patiswiss skandalı büyüyor: Küflü çikolata, vergi kaçakçılığı derken şimdi de marka ihlali - Resim : 4

Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun tüketiciyi tehdit etmesi sonrası oluşan tepki sırasında, birçok kişinin ismindeki 'Swiss' ibaresi ve fiyatlarının muadillerinden yüksek olması nedeniyle İsviçreli algısı oluşturulduğu anlaşıldı. Ancak, çikolata sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve özellikle fındık gibi işlenmiş ve yarı işlenmiş yemişleri birçok firmaya tedarik eden Patiswiss AG'nin açıklaması, iki şirket arasında hiçbir bağ bulunmadığını özellikle vurguladı.

Diplomasıyla ilgili sorgulamaların ardından Tunaoğlu, sosyal medya hesaplarını kapattı. Tunaoğlu'nun bu kararı, özellikle Hacettepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği yüksek lisans programından mezun olduğu bilgisinin sorgulanması üzerine geldiği görüldü. Bu durum, sosyal medyada geniş yankı buldu ve Tunaoğlu'nun şeffaflık ve güvenilirlik konusunda ciddi bir sınav vermesine neden oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ