Silivri Belediyesi'nin organize ettiği Lavanta Hasat Şenliği, Gümüşyaka Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'nde coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Şenlikte, lavanta tarlalarında gerçekleştirilen hasat etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Lavanta Hasat Şenliği'nde, lavanta ürünlerinin sergilendiği stantlar ve çeşitli atölye çalışmaları da yer aldı. Katılımcılar, lavantanın farklı kullanım alanlarını keşfederek, ürünler hakkında bilgi edindiler.

TARIM DEMEK GELECEK DEMEKTİR

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, şenlikte yaptığı konuşmada, Silivri’nin geleceğine dair büyük umutlar ve hedefler taşıdıklarını belirtti. Balcıoğlu, “Silivri’nin bereketli topraklarını hep birlikte koruyacağız ve geliştireceğiz. En büyük hedefimiz, Silivri’nin lavantasını ve diğer katma değerli tarım ürünlerini tüm dünyaya tanıtmak olacaktır. Tarım yoksa gelecek yok diyoruz biz. Çünkü biliyoruz ki tarım demek gelecek demektir, bereket demektir. Aynı zamanda bağımsızlık demektir. İşte bu özgürlüğümüzü toprağımıza borçluyuz, bu özgürlüğümüzü o büyük komutana borçluyuz. Sonuna kadar sahip çıkacağız ve değerlerinizi koruyacağız” dedi.

EKİLEBİLİR ALAN 51 BİN DÖNÜM ARTTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile tarımsal gelişim için çalıştıklarını belirten Balcıoğlu, İstanbul’da ekilebilir alanın 51 bin dönüm arttığını söyledi. Balcıoğlu, genç ve kadın çiftçileri tarıma teşvik ettiklerini ve onlara her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. 
Katılımcılar lavanta tarlalarında fotoğraf çektirirken, çocuklar için düzenlenen aktiviteler de büyük ilgi gördü. Şenlik boyunca kurulan stantlarda lavanta ürünleri satışa sunuldu ve ziyaretçilere lavanta hakkında bilgi verildi.

PEKİ, LAVANTANIN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Lavanta, yüzyıllardır hem tıbbi hem de kozmetik amaçlarla kullanılan mucizevi bir bitkidir. Mis kokusu ve göz alıcı çiçekleriyle sadece bahçeleri süslemekle kalmaz, aynı zamanda sağlık ve güzellik dünyasında da önemli bir yere sahiptir. Peki, lavantanın sağlığımıza ve günlük yaşamımıza ne gibi faydaları vardır?

Stres ve Anksiyeteyi Azaltır

Lavanta yağı, sinir sistemini yatıştırıcı etkisiyle bilinir. Birkaç damla lavanta yağı, stresli bir günün ardından rahatlamanıza ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, lavanta yağının anksiyete belirtilerini hafifletmede etkili olduğunu göstermektedir.

 Uyku Kalitesini Artırır

Uyku sorunları yaşayanlar için doğal bir çözüm sunar. Yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatarak daha derin ve dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz. Lavanta çayı da rahatlatıcı etkisiyle uykuya geçişi kolaylaştırır.

Cilt Sağlığını Destekler

Antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan lavanta, cilt problemlerine karşı etkili bir çözüm sunar. Akne, egzama ve yanık gibi cilt sorunlarında lavanta yağı kullanımı, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve besler.

Baş Ağrısını Hafifletir

Baş ağrılarınızı hafifletmek için lavanta yağı harika bir alternatiftir. Şakaklarınıza masaj yaparak uygulayabileceğiniz lavanta yağı, migren ve gerilim tipi baş ağrılarına karşı etkili olabilir. Lavantanın rahatlatıcı kokusu, baş ağrılarının hafiflemesine katkı sağlar.

Doğal Bir Böcek Kovucu

Lavanta, doğal bir böcek kovucu olarak da kullanılabilir. Evdeki böcekleri uzak tutmak için lavanta yağı veya kurutulmuş lavanta çiçekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, lavanta yağı, böcek ısırıklarının kaşıntı ve şişkinliğini azaltmada da etkilidir.

LAVANTA’NIN MİTOLOJİK HİKÂYESİNE GELİNCE

İstanbul metrosunda Çiğköfte partisi! İstanbul metrosunda Çiğköfte partisi!

Orman ve dağların tanrıçası Artemis doğduktan hemen sonra lavanta çiçekleri Artemis tanrıçasının kutsal bitkisi şeklinde seçilmiştir. Artemis; kutsal sayılmış olan lavanta yağını, başından ayağına kadar sürüp, misler gibi kokarmış. Bundan ötürü de mis kokusu ile bilinirmiş. 

HÜRREM SULTAN’IN DA FAVORİ ÇİÇEĞİ

Kaynaklara göre Osmanlı sarayında kullanılan lavanta Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan'ın favorisiymiş. Sabahları ayaklarını lavantayla ovdurur, yürüdükçe çevresine lavanta kokuları yayılırmış.

RENKLERİNE GÖRE ANLAMLARI

Her çiçeğin bir anlamı olduğu gibi lavanta çiçeğinin anlamı da renklerine göre değişiklik gösteriyor.
Beyaz lavanta çiçeği:  Güzelliği ve estetiği. Mor lavanta çiçeği: Gücü ve gösterişi temsil ediyor. 

Aşk olarak anlamı ise; Çiftlerin birbirine hediye etmesi durumunda sadakat ve bağlılık anlamları taşır.
İstanbul dışına çıkamıyorum ama lavanta tarlalarını görmek istiyorum diyenlere tavsiyemiz Silivri, en kısa zamanda rotanız bu ilçe olsun…
 

Kaynak: SENAY GÜNCAVAR