Yunanistan'ın Kathimerini gazetesi, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye'nin ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını Yunan adaları üzerindeki uçuşlarda değil, yalnızca NATO ittifakı amaçları doğrultusunda kullanabileceği şartını getirdiğini ileri sürdü.

Gazete, ABD'nin söz konusu şartı, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ilgili dört komitesine gönderdiği ve içeriği gizli tutulacak bir mektupla bildirdiğini yazdı.

Mektupta, bu koşulun ihlal edilmesi durumunda Dışişleri Bakanlığı'nın sorunu çözmek için inisiyatif almayı taahhüt ettiği ve sorun hala çözülmezse F-16 programının sonlandırılacağı belirtildiği öne sürüldü. 

Haberde, benzer bir gelişme Ankara'nın Rusya'dan S-400 füzesi satın alması sırasında da yaşandığı ve Türkiye'nin, ortak geliştirici ülke olduğu F-35 programından çıkarıldığı belirtildi.

Gazete ayrıca normalde Yunan hükümetinin, daha kapsamlı bir anlaşmanın parçası olduğu için mektubun içeriğini görmek isteyeceğini ancak Atina'nın Yunanistan'a dost Kongre üyelerinin verdiği güvencelere dayanarak, mektubun metninin muhtemelen tatmin edici olduğuna inandığını ileri sürdü.

Haberde Dışişleri Bakanlığının koyduğu şartın, öncelikle Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ukrayna'daki faaliyetlerine son derece şüpheyle yaklaşan Kongre üyelerinin F-16 satışını onaylamaları için konduğu da vurgulandı.

İddiayla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığından resmi açıklama yapılmadı.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA