Kira artışlarına getirilen yüzde 25’lik sınırın kaldırılmasıyla yeni oran artık on iki aylık TÜFE oranı üzerinden belirleniyor. Haziran ayı TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranı yüzde 65,07 olarak hesaplanırken, kira artışlarının üst sınırı da belirlendi. Ancak bu durum, kiracılarla mülk sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklara bir yenisini daha ekledi.

Anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor

Kira bedelinin yıllık olarak peşin ödenmesini isteyen mülk sahipleri ile kiracılar arasında peşin kira değerinin belirlenmesinde anlaşmazlıklar ortaya çıkabiliyor. Denge Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, yıllık peşin ödeme isteyen mülk sahiplerine karşı kiracının bu isteğe nasıl yaklaşması gerektiğine, yıllık kira bedelinin nasıl hesaplanacağına ve peşin ücretin piyasa kira bedelinin ne kadarı olması gerektiğine ilişkin tavsiye niteliğinde açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu bizzat duyurdu: İşsizlere toplu taşıma ücretsiz! İmamoğlu bizzat duyurdu: İşsizlere toplu taşıma ücretsiz!

Yüzde 31’lik iskonto göz önünde bulundurulmalı

Kira ücretlerinin yıllık bazda peşin olarak hesaplandığı durumda aylık bazda yıllık enflasyon değişimlerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Arslan:

“Haziran ayında aylık 10 bin TL kira bedelimiz; yüzde 65,07’lik bir artışla 2024 Temmuz ayı 16 bin 507 TL, yıllık ödenecek kira toplamı ise 198 bin 84 TL olacaktır. Yıllık enflasyon oranına yüzde 5 risk primi ilave edilerek aylık bazda yıllık enflasyon değişimleri dikkate alındığında, ödenmesi gereken peşin yıllık kira bedelinin 151 bin 180 TL olduğu görülmektedir.

Eğer kira peşin ödenecekse aylık bazlı ödenen toplam kira bedelinin yüzde 31’in altında bir kira bedelinin ödenmesi akılcı olacaktır. Kiracı iseniz yüzde 31’in altında her değer, mülk sahibi iseniz yüzde 31’in üstünde her değer sizin için finansal açıdan daha avantajlı bir durum doğurur.”

Kaynak: HABER MERKEZİ