Arjantin’de aşırı sağcı Javier Milei, 19 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından cumhurbaşkanı seçildi. Eski Amerikan Başkanı Donald Trump benzeri aykırı açıklamaları ve Arjantin ekonomisini iyileştirmek adına sunduğu radikal çözümlerle dikkat çeken Milei, uzun yıllar ekonomi profesörü olarak görev yapmış, televizyon programlarıyla tanınmaya başlanmıştı.

3 Türk kız, 9 sapık erkeği komaya soktu! Yok böyle dayak! 3 Türk kız, 9 sapık erkeği komaya soktu! Yok böyle dayak!

Bu arada Arjantin'de devlet başkanlığı seçiminde zafer elde eden aşırı sağcı Javier Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti.Buenos Aires'teki Libertador Otel'de destekçilerine seslenen Milei, "Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin'e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok. Kanunları uygulamada amansız olacağız." dedi.

faşist

Sizce babanın yaptığı doğru mu? Bir kız çocuğu böyle cezalandırılır mı? Sizce babanın yaptığı doğru mu? Bir kız çocuğu böyle cezalandırılır mı?

Milei, seçimden önce kendisine desteğini açıklayan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve seçimin birinci turunda 3'üncü olan Patricia Bullrich'e teşekkür etti.

Devletin "yoksullaştırıcı" modelinin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, "Arjantin'de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin'in yeniden inşası başlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Milei, kendisine bu süreçte destek olan ekibine teşekkür ederek, "Tarihi bir gece yaşıyoruz, sorunları bir an önce çözmek için yarından itibaren çalışmalara başlayacağız." diye konuştu.

'Lazkızı' TikTok'u salladı! Dekolte vermek isterken, düğmesi koptu! 'Lazkızı' TikTok'u salladı! Dekolte vermek isterken, düğmesi koptu!

arjantin-12

Hizbullah'tan yeni video geldi! Çocuğun attığı taşa dikkat! Hizbullah'tan yeni video geldi! Çocuğun attığı taşa dikkat!

Öte yandan, Devlet Başkanı Alberto Fernandez, sosyal medya hesabı X'teki açıklamasında, halkın seçimde iradesini ortaya koyduğunu belirtti.

UNRWA'yı terör örgütü olarak tanımlamayı reddediyoruz UNRWA'yı terör örgütü olarak tanımlamayı reddediyoruz

Fernandez, "Milyonlarca Arjantinli erkek ve kadın oy kullanmaya gitti ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkenin kaderini belirledi. Kendi adıma, her zaman adil, özgür ve egemen bir ülke için mücadeleye devam edeceğim. Tüm kesimlerle birlik ve beraberlik içinde demokrasiyi ve Cumhuriyet'in kurumlarını güçlendirmek için çalışacağım." ifadesini kullandı.

Arjantin'de 2027'ye kadar devlet başkanı görevini yürütecek olan Milei, 10 Aralık'ta görevi mevcut Devlet Başkanı Fernandez'den devralacak.

Bu arada Javier Milei'yi Arjantin halkı bir ekonomi yorumcusu olarak tanıdı. Televizyon programında yıllar boyunca öfkeli biçimde ülkedeki yüksek enflasyonu bağıra çağıra ve küfürlerle eleştirdi.  Ayrıca seksle ilgili söylemleri de zaman zaman gündem oldu, bir kere yayında "Her adamın kendi dinamiği var, ben üç ayda bir boşalırım" demişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ