Türk Hava Yolları eski Başmüfettişi Bilal Yıldız, Airporthaber'de yayımlanan yazısında, THY müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlarla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Yıldız, yılda 16 maaş alan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin brüt maaşının 1 milyon 400 bin lira olduğunu öne sürdü. Ayrıca, genel müdürün ilaveten 2 şirketten de huzur hakkı aldığını belirterek, "Diğer yandan, THY de başkan olduğu halde, bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar bile var" şeklinde konuştu.

YÜZLERCE MÜDÜRÜN MAAŞI

Eski Başmüfettişi Bilal Yıldız, "THY'de astronomik yönetici maaşları" adlı yazısında, THY'deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlar yönelik edindiği duyumları paylaştı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin maaşının brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini iddia eden Yıldız, şunları söyledi:
"THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.
Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.
Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)
Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)
Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)
Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35 i (490.000 TL)
Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre."

“İKİ ŞİRKETTEN DE HUZUR HAKKI ALIYOR”

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren Yıldız, THY Genel Müdürü Ekşi'nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti. Diğer yandan, THY'de başkan olduğu halde bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:
"Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz."

Uzmanlar açıkladı: Ev sahipleri kiraya istediği kadar zam yapabilecek mi? Uzmanlar açıkladı: Ev sahipleri kiraya istediği kadar zam yapabilecek mi?

Bu arada THY, eski başmüfettiş Bilal Yıldız’ın iddialarıyla ilgili bir açıklamada bulunmayacaklarını bildirdi.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ