Network Contagion tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, "mali şantaj" adı verilen bir siber suç türü dünyada hızla artıyor ve bu suçların büyük bir kısmı, kendilerine ‘Yahoo Boys’ adını veren Batı Afrika'daki bir siber suç grubu tarafından gerçekleştiriliyor. 

FBI'a göre cinsel şantaj yetişkinlerin çocukları ve gençleri çevrimiçi olarak müstehcen görüntüler göndermeye zorlamasını içeren bir suçtur. Suçlular; ağlarına düşürdüklerine, kripto para birimi transferleri ve hediye kartları aracılığıyla defalarca ödeme yapmamaları halinde, “Sizin, ailenizin ya da arkadaşınızın müstehcen fotoğraflarını yayarız” diyerek şantaj yapıp tehdit ediyor. 

Cocuk-94

POPÜLER SOYAL MEDYA UYGULAMALARINI KULLANIYORLAR

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan NCRI, siber suçluların markalarını bulup onlarla bağlantı kurmak için Instagram, Snapchat ve Wizz sosyal uygulamalarını kullandıklarını tespit etti. 

2023 Atavist araştırmasına göre, Yahoo Boys'un taktikleri, gelir elde etmenin başka yollarının çok az olduğu Batı Afrika'da hızlı bir şekilde zengin olmanın bir yolu olarak bazıları arasında popülerlik kazandı. Yahoo Boys'a gönderme yapan popüler şarkılar, siber suçlu çetelerine kültürel nüfuz kazandırdı. 

Son birkaç yılda çevrimiçi olarak artan miktarda seks şantajına rağmen, NCRI araştırmacıları Yahoo Boys ve diğer tehdit aktörleri tarafından kullanılan platformların materyallerini denetleme veya seks şantajının yayılmasını engellemeye yardımcı olabilecek değişiklikler yapma konusunda yavaş davranıldığını söylüyor.

BİRÇOK AMERİKALI GENCİN İNTİHAR ETMESİNE YOL AÇTILAR

Araştırmayı yöneten NCRI'den kıdemli istihbarat analisti Paul Raffile, cinsel şantajın "aslında önemli sayıda Amerikalının ölümüne neden olan ulus ötesi bir suç tehdidi" olduğunu söyledi. NCRI İstihbarat Direktörü Alex Goldenberg'e göre çoğunlukla erkek çocukları ve genç erkekleri etkileyen bu suç türü o kadar yıkıcı olabiliyor ki bazı kurbanları intihara sürükleyebiliyor.

Ağustos 2023'te NBC News, iki Nijeryalı erkeğin, yetkililerin 17 yaşındaki Michigan lise öğrencisinin intiharına yol açtığını söylediği bir şantaj planındaki suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD'ye iade edildiğini bildirdi. Adamlar suçlarını kabul etmediler ve Eylül ayında kefaletle serbest bırakılmaları reddedildi.

Cocuk1-11

Kasım ayında, CNBC ve NBC News tarafından elde edilen mahkeme dosyalarına göre büyük bir jüri, Nijeryalı bir adamı, ABD Gizli Servisi'nin, seks şantajı ve 2.5 milyon dolarlık elektronik dolandırıcılık da dahil olmak üzere Yahoo Boys taktiklerine bulaştığı yönündeki iddialarına yanıt olarak suçladı.  

ÇEKİCİ GENÇ KADINLAR GİBİ DAVRANIP AĞLARINA DÜŞÜRÜYORLAR

İddianamede, bu davada, suçlanan Nijeryalı adam ve kimliği belirlenemeyen işbirlikçilerinin, çekici genç kadınlar gibi görünmek, genç erkek kullanıcılarla bağlantı kurmak ve onların arkadaşlarına ve takipçi listelerine erişim sağlamak ve ardından da insanları baştan çıkarmak için Facebook ve Snapchat'te sahte hesaplar kullandıkları belirtiliyor. Mağdurlara müstehcen fotoğraflar göndermeleri isteniyor.

Suçlanan tarafın, Yahoo Boys'un sıklıkla "müşteri" olarak adlandırdığı markalarına, Venmo, CashApp ve Zelle gibi uygulamalar aracılığıyla para göndermeleri, Bitcoin üzerinden kripto para transferi yapmaları halinde fotoğrafları silecekleri veya en azından dağıtmaktan kaçınacakları sözünü verdiği iddia ediliyor. 

Ancak başvurularda mağdurların ödemeyi yapar yapmaz yeni tehditlerle ve ödeme yapmaya devam etmeleri yönünde baskıyla karşı karşıya kalacakları belirtildi. 

NCRI'nin araştırması, Yahoo Boys'un kısmen TikTok, Scribd ve YouTube gibi platformlarda mali şantaj dolandırıcılığı yürütmeye yönelik eğitim videoları ve kılavuzlar yayınlayarak taktiklerini tanıttığını ve yeni çete üyelerini işe aldığını ortaya çıkardı.  

Cocuk2-8

SEKS SANTAJLARINI ORTAYA ÇIKARAN SAYISIZ VİDEO BULUNDU

NCRI araştırmacıları, TikTok ve YouTube'da, kendilerini Yahoo Boys olarak tanımlayan "şantaj formatı" gibi kolayca aranabilir ifadeler veya #YahooBoys gibi hashtag'ler kullanarak seks şantajına giriştiklerini gösteren düzinelerce video bulduklarını söyledi. 

Ayrıca Scribd'de başkalarına benzer arama terimlerini kullanarak kurbanlarına nasıl şantaj yapacaklarını öğreten komut dosyaları buldular. NCRI analizine göre çeşitli sitelerdeki materyaller yarım milyondan fazla kez görüntülendi. 

NBC News ve CNBC, hâlâ üç platformda da yayında olan bu materyallerden bazılarını inceledi. YouTube'da yayınlanan bir video, izleyicilere "bir müşteriyi nasıl yakalayacakları", "gerçek bir kız gibi" davranarak onları nasıl meşgul edecekleri ve onları giderek daha müstehcen fotoğraflar göndermeye nasıl ikna edecekleri konusunda talimat verdi. 

Cocuk3-3

‘ÇIPAK HALİNİ İNTERNETTE YAYMAMI İSTEMİYORSAN BASTIR PARAY!I’

Video, bir mağdurun nasıl tehdit edileceğine ve ödeme göndermeye zorlanacağına dair bir açıklama içeriyordu; bu noktada anlatıcı, bu faaliyetin "yüksek riskli" olacağını kabul etti.

Scribd'e gönderilen bir belge, artan tehditlere yol açan baştan çıkarıcı ve açık ayartmalar içeren bir senaryo içeriyordu. Belgeden iki örnek: 

-Bana uymaya hazır mısın? Seni o kadar perişan edeceğim ki düşünemeyeceksin bile! Çıplak halini internette birçok kişiye göndereceğim. Bunun olmasını istiyor musun? Evet mi hayır mı? Eğer bunun olmasını istemiyorsan bana para ödemek zorunda kalacaksın. 

-Ne kadarın var? 200 doları düşünüyorsan unut gitsin. Çıplak fotoğrafını paylaşıyorum ve seni acıdan öldüreceğim."

Cocuk4-1

‘PLATFORMLAR, DOLANDIRICILARA KARŞI KURALLARI İHLAL EDİYOR’

NBC News, TikTok'a birkaç Yahoo Boys videosunu sorduktan sonra şirket bunları kaldırdı. Bir sözcü, bir e-postada platformun dolandırıcılığa karşı kurallarını ihlal ettiklerini söyledi. Scribd yorum talebine yanıt vermedi. 

NBC News, YouTube'daki bir Yahoo Boys eğitim videosunu şirkete işaretledi, ancak bu hikaye yayınlandığı zamana kadar ne videoyu kaldırmadı ne de bir açıklama yaptı. NCRI araştırmacıları ayrıca, yıllardır mevcut olan ve hâlâ Meta'nın Instagram ve Snapchat gibi sitelerinde kolayca bulunabilen ayrıntılı senaryolar da buldu.

TikTok, YouTube, Scribd ve Meta suç faaliyetlerini teşvik eden içerikleri yasaklar. Bir Meta sözcüsü, bir e-postada, şirketin mahrem görüntüleri paylaşmaya karşı katı kurallara sahip olduğunu ve NCRI'nin tavsiyelerinin birçoğunun versiyonlarını zaten uyguladığını söyledi; buna "insanların özel görüntüleri paylaşmaya yönelik tehditleri bildirebilmesi için özel bir raporlama seçeneği sunmak da dahil. Bir Snapchat sözcüsü ise bir e-postada şunları söyledi: 

Cocuk6

‘HERKESE AÇIK ARKADAŞ LİSTELERİNİ SUNMUYORUZ DİYORLAR’ AMA…

"Seks şantajının gençlerin çeşitli platformlarda karşı karşıya kaldığı giderek artan bir risk olduğunu biliyoruz ve bununla mücadele etmek için araçlarımızı geliştiriyoruz. 

Gençleri istenmeyen temaslara karşı korumak için ekstra önlemlerimiz var ve insanları şantaj yapmak için kullanılabileceğini bildiğimiz herkese açık arkadaş listeleri sunmuyoruz. Ayrıca gençlerin bu tür suçların işaretlerini öğrenmelerine yardımcı olmak istiyoruz ve yakın zamanda bu suçların nasıl tespit edilip raporlanacağı konusunda farkındalığı artırmak için uygulama içi eğitim başlattık." 

Yahoo Boys ve diğer tehdit aktörleri ana akım sosyal medya platformlarında yıllardır faaliyet gösterirken, bu platformların ana şirketleri bu faaliyeti büyük ölçüde durdurmakta yavaş davrandı.

NCRI'nin istihbarat direktörü Alex Goldenberg, uygulama içi eğitimin harika bir başlangıç olduğunu ancak teknoloji şirketlerinin çevrimiçi seks şantajını durdurmak için daha fazlasını yapabileceğini söyledi. 

Cocuk7

‘BİLGİLERE ULAŞMAK DAHA DA ZORLAŞTIRILMALI, ŞANTAJI BİLDİRMELİ’

TikTok, YouTube ve Scribd gibi platformların, barındırdıkları seks şantajı nasıl yapılır kılavuzlarını, materyallerini ve komut dosyalarını aktif olarak araması ve kaldırması gerektiğini söyledi. Ve sosyal medya platformları, Snapchat'in 2023'ün başlarında yaptığı gibi, seks şantajını bildirmek için ayrı bir kategori içermelidir.

Goldenberg, sosyal uygulamaların belirli bir kullanıcının ağı hakkındaki bilgilere erişimi daha da zorlaştırması gerektiğini vurguladı. Örneğin Instagram'daki herkese açık hesaplarda takipçiler ve takip listeleri herkes tarafından görülebiliyor; bu da siber suçluların kurbanın kişisel ağına sızmasına ve tanıdıkları kişilere fotoğraf göndermekle tehdit ederek bunlar üzerinde baskı kurmasına olanak tanıyor. 

Instagram'daki özel bir hesapta bile, bir kullanıcı bir dolandırıcının takip isteğini kabul ettiği anda, bu dolandırıcı tüm arkadaşlarını ve takipçilerini görüntüleyebilir ve onlarla bağlantı kurmaya çalışabilir. Kullanıcıların takipçilerini ve takip listelerini gizli tutmaya veya gizli tutmaya yönelik bir tasarım değişikliği, suçluların önemli bir nüfuz kaynağını ortadan kaldıracaktır.

‘EBEVEYNLERİN BU TÜR ŞANTAJLARA KARŞI MÜCADELE ETMELERİ GEREKİR’

Bir Meta sözcüsü, Meta'nın 16 yaşın altındaki kullanıcılar için hesaplarını varsayılan olarak özel olarak ayarladığını, böylece ağlarının yalnızca takip isteğinizi kabul etmeleri durumunda görülebileceğini söyledi.

Goldenberg, Snapchat'te kullanıcıların fotoğrafların kaydedilip ekran görüntülerinin alınabileceği konusunda uyarılması gerektiğini söyledi. NCRI araştırması, ebeveynlerin ve eğitimcilerin "Snapchat'te gönderilen fotoğrafların kaybolduğu ve bunun yanlış bir güvenlik duygusu yaratabileceği inancıyla mücadele etmesi gerektiğini" öne sürüyor. 

İsminin açıklanmasını istemeyen (ancak kimliği CNBC ve NBC News tarafından bilinen) eski bir Snapchat çalışanı, NCRI çalışmasının şirketle ilgili bazı sonuçlarını doğruladı. Eski çalışan, şirkette artan mali şantajın 2021 gibi erken bir dönemden itibaren tartışıldığını ve takip eden yıllarda bunun yoğunlaştığını söyledi. Eski çalışan, Snapchat ve diğer sosyal medya şirketlerinin genç kullanıcıları korumak için yeterince güçlü veya hızlı hareket etmediğini kabul etti. 

Co-1

‘ARA YÜZ UYGUMALARI SEKS ŞANTAJININ YAYILMASINA ORTAM YARATTI’

NCRI çalışması aynı zamanda Wizz'i de şiddetle eleştirdi ve şu sonuca vardı: "Wizz'de cinsel şantaj yaygın ve tehlikelidir. Görünüşe göre küçüklere yönelik Tinder benzeri bir ara yüze benzeyen uygulamanın tasarımı, seks şantajının aşırı yayılmasına uygun bir ortam yarattı.” 

Temmuz ayında çocuk güvenliği grupları NBC News'e Wizz'den kaynaklanan gençlere yönelik cinsel taciz iddialarıyla ilgili endişe verici sayıda rapor aldıklarını söyledi.

Buna yanıt olarak Wizz, çıplak görüntülerin aktarımına izin vermediğini söylediği otomatik denetleme sistemleri aracılığıyla bu tür davranışları engellemeye çalıştığını söyledi. Çocuk güvenliği gruplarına göre, Wizz hakkında yapılan şikayetlerde genellikle, kurban olduğu iddia edilen kişiyi Snapchat gibi başka bir uygulamaya taşımadan önce uygulama üzerinde ilk bağlantıların kurulduğu belirtiliyor.

NCRI çalışmasına göre, Apple'ın App Store ve Google Play'i de sosyal medya uygulamalarıyla bağlantılı seks şantajına ilişkin şikayetleri dikkatle izleyerek ve mevcut politikalarını uygulayarak yardımcı olabilir. NCRI'nin çalışması, sosyal medyanın gençleri nasıl etkilediğine dair yoğun incelemelerin yapıldığı bir dönemde ortaya çıktı.

NEW MEXİCO BAŞSAVCISI RAUL TORREZ, MARK ZUCKERBERG’E DAVA AÇTI

New Mexico Başsavcısı Raúl Torrez, şirketi insan kaçakçılığına ve çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin dağıtımına izin vermekle suçlayarak ve Facebook ve Instagram'ın resmi bir şikayette çocukları hedef alan yırtıcılar için "üreme alanı" olduğunu iddia ederek Meta ve CEO Mark Zuckerberg'e dava açtı.

NBC News'in daha önce bildirdiği gibi Meta, bu davaya, çocuk güvenliği politikalarını ihlal eden hesapları ve içerikleri bulma ve kaldırma konusunda proaktif davrandığını söyleyerek yanıt verdi. 

Meta, X (eski adıyla Twitter), TikTok, Snapchat ve Discord'un CEO'larının, 31 Ocak'ta yapılması planlanan çevrimiçi çocuk güvenliğiyle ilgili bir duruşmada iki partili Senato Yargı Komitesi'nin seks şantajını durdurma çabalarına ilişkin sorularını yanıtlaması bekleniyor.

ABD'de cinsel şantajla karşı karşıya kalan kişiler (veya ebeveynleri veya vasileri), bunu FBI'ın çevrimiçi siber suç portalı IC3.gov veya yerel bir FBI saha ofisi aracılığıyla bildirebilirler. Reşit olmayan bir kişinin dahil olduğu cinsel şantaj olayları da Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'ne veya report.cybertip.org adresinden NCMEC Cypertipline'a veya 800-843-5678 numaralı telefondan bildirilmelidir.

Muhabir: MUHAMMET ŞAHİNTAŞ