Sanatınızda elit olmak ne kadar sürer ve hedeflerinde ustalaşan insanlar, geri kalanımızdan farklı olarak ne yapıyor?

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde bilişsel psikoloji profesörü olan John Hayes, onlarca yıldır en iyi performans gösterenlerde çaba, uygulama ve bilginin rolünü araştırıyor. Zanaatlarında dünya standartlarında olmalarının ne kadar sürdüğünü belirlemek için tarihteki en yetenekli yaratıcıları- Mozart ve Picasso gibi insanları- inceledi. Ayrıca, başarıya götüren seçimleri ve deneyimleri de araştırdı.

Hayes'in birinci sınıf sanatçılar hakkında keşfettiği şeylerden bahsedelim ve daha da önemlisi, hedeflerinize ulaşmak ve elinizden gelenin en iyisini yapmak için bu içgörüleri nasıl kullanabileceğinizi tartışalım.

Hayes araştırmasına başarılı bestecileri inceleyerek başladı. 1685 ile 1900 yılları arasında üretilen binlerce müzik parçasını analiz etti. Çalışmalarına yön veren temel soru şuydu: "Müzikle ilgilenmeye başladıktan ne kadar sonra dünya çapında bir insan olunur?"

Sonunda Hayes, dünya çapında senfoniler tarafından sıklıkla çalınan ve bu alanda "şaheser" olarak kabul edilen 500 parçadan oluşan bir liste geliştirdi. Bu 500 popüler parça, toplam 76 besteci tarafından yaratılmıştı. Ardından Hayes, her bestecinin kariyerinin zaman çizelgesini çıkardı ve popüler eserlerini yaratmadan önce ne kadar süredir çalıştıklarını hesapladı. Keşfettiği şey, neredeyse her "şaheser “in bestecinin kariyerinin onuncu yılından sonra yazılmış olduğuydu. (500 parçadan sadece sekiz ve dokuzuncu yıllarda yazılmış üç istisna vardı.) Tek bir kişi, önce on yıllık pratik yapmadan inanılmaz işler üretmedi. Mozart gibi bir dâhinin bile popüler hale gelen bir şey üretmesi için en az on yıl çalışması gerekiyordu. Profesör Hayes, sıkı çalışma ve çok az tanınmayla dolu bu dönemi "on yıllık sessizlik" olarak adlandırmaya başladı.

Takip çalışmalarında Hayes, ünlü ressamlar ve popüler şairler arasında benzer kalıplar buldu. Bu bulgular, kendi alanınızda uzman olmak için "10.000 saat" harcamanız gerektiğini ortaya koyan araştırmalar üreten K. Anders Ericsson gibi profesörlerin araştırmalarıyla da doğrulandı. Ancak Hayes, Ericsson ve diğer araştırmacılar daha derine inmeye başladıkça, zamanın denklemin yalnızca bir parçası olduğunu keşfettiler. Başarı sadece 10 yıllık uygulamanın veya 10.000 saatlik çalışmanın bir ürünü değildi. Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak ve zanaatınızda ustalaşmak için neyin gerekli olduğunu tam olarak anlamak için, en iyi performans gösterenlerin nasıl pratik yaptığına bakmanız gerekiyordu.

Mozart, “dâhilerin dehası” olarak adlandırıldı ve o bile popüler eserler üretmeden önce 10 yıl çalıştı. Sizi bilmem ama ben bunu ilham verici buluyorum. İşinize, hedeflerinize ve mirasınıza aynı yaklaşımı benimseyebilirsiniz. Bu iki fikri birleştirerek- "10 yıllık sessizlik" tutarlılığı ve "kasıtlı uygulama" odağı- çoğu insanı geride bırakabilirsiniz.

Günlük olarak, bunun büyük veya etkileyici görünmesi gerekmez. Bu iyi, çünkü çoğu zaman başarısız oluyormuşsun gibi hissedeceksin. Mücadele ve hayal kırıklığı gibi hissettiren şey genellikle beceri geliştirme ve büyümedir. Az maaş gibi görünen ve tanınmayan şey, genellikle en iyi çalışmanızı keşfetmek için ödemeniz gereken bedeldir. Başka bir deyişle, başarısızlık gibi görünen şey genellikle başarının temelidir.

Neyse ki, her gün sadece bir saatlik odaklanma ve kasıtlı uygulama, uzun vadede inanılmaz sonuçlar verebilir. Bu da bizi en önemli sorulara getiriyor. Bugün 10 yıllık sessizliğiniz için çalışıyor musunuz? Becerilerinizi geliştirmeye kasten mi odaklanıyorsunuz? Yoksa sadece "vaktinizi harcıyorsunuz" ve en iyisini mi umuyorsunuz?