Ustalığın tutarlılık gerektirdiğini sık sık yazıyorum. Bu, tekrarlarınızı artırmak , ortalama hızınızı artırmak ve can sıkıntısına aşık olmak gibi fikirleri içerir . Bu fikirler kritiktir, ancak Helsinki Otobüs Terminali Teorisi sıklıkla gözden kaçırılan bazı önemli ayrıntıların açıklığa kavuşturulmasına ve ayırt edilmesine yardımcı olur.

Tutarlılık başarıya yol açar mı? Bir üniversite öğrencisini düşünün. Hayatlarının bu noktasına kadar muhtemelen sınıfta 10.000 saatten fazla zaman geçirmişlerdir. Kendilerine atılan her bilgiyi öğrenme konusunda uzman mıdırlar? Hiç de bile. Derste duyduklarımızın çoğu kısa süre sonra unutulur.

Her gün iş yerinde bilgisayar başında çalışan birini düşünün. Yıllardır bu işte çalışıyorsanız, büyük ihtimalle e-posta yazmaya ve yanıtlamaya 10.000 saatten fazla zaman harcamışsınızdır. Bütün bu yazılar göz önüne alındığında, bir sonraki harika romanı yazacak becerilere sahip misiniz? Muhtemelen değil.

Her hafta spor salonuna giden ortalama bir kişiyi düşünün. Birçok insan bunu yıllardır, hatta onlarca yıldır yapıyor. Elit sporcular gibi mi inşa edilmişler? Elit düzeyde güce sahipler mi? Olası olmayan. Helsinki Otobüs Terminali Teorisinin temel özelliği, sizi sadece daha fazla iş yapmaya değil, aynı zamanda daha fazla yeniden çalışmaya teşvik etmesidir. Ortalama üniversite öğrencileri fikirleri bir kez öğrenirler. En iyi üniversite öğrencileri fikirleri tekrar tekrar öğrenirler. Ortalama çalışanlar e-postaları bir kez yazar. Seçkin romancılar bölümleri tekrar tekrar yeniden yazar. Ortalama fitness tutkunları her hafta aynı egzersiz rutinini düşünmeden takip eder.

En iyi sporcular her tekrarı aktif olarak eleştirir ve tekniklerini sürekli geliştirirler. En önemli şey revizyondur. Otobüs metaforunu devam ettirecek olursak, birkaç durak sonra otobüsten inip yeni bir otobüs hattına atlayan fotoğrafçılar hala tüm zaman boyunca çalışıyorlar. 10.000 saatlerini harcıyorlar. Ancak yapmadıkları şey yeniden çalışmaktır. Daha önce kimsenin gitmediği bir rota bulma umuduyla çizgiden çizgiye atlamakla o kadar meşguller ki, eski fikirleri üzerinde yeniden çalışmak için zaman ayırmıyorlar. Ve bu, Helsinki Otobüs Terminali Teorisi’nin açıkça ortaya koyduğu gibi, benzersiz ve harika bir şey üretmenin anahtarıdır.

Otobüste kalarak benzersiz, ilham verici ve harika bir şey ortaya çıkarana kadar kendinize yeniden çalışma ve gözden geçirme zamanı tanırsınız. Ustalık ancak gemide kalarak kendini ortaya çıkarır. Ortalama fikirleri ortadan kaldırmak için yeterli sayıda ortaya çıkın ve arada bir deha kendini ortaya çıkaracaktır. Malcolm Gladwell’in Outliers adlı kitabı, belirli bir alanda uzman olmanın 10.000 saat bilinçli pratik gerektirdiğini belirten 10.000 Saat Kuralı’nı popüler hale getirdi . Sanırım sıklıkla gözden kaçırdığımız şey, kasıtlı uygulamanın revizyon olduğudur. Eğer revize etmeye yeterince dikkat etmiyorsanız, kasıtlı yapmıyorsunuz demektir.

Pek çok insan 10.000 saat harcadı. Çok az kişi 10.000 saatlik revizyon yaptı. Bunu yapmanın tek yolu otobüste kalmaktır.