Beşiktaş’ta Şenol Güneş döneminin sona ermesinin ardından çıkılan İstanbulspor maçında Burak Yılmaz rüzgarı esti.

Şenol Güneş’in yine kaybedeceği bir maçta Burak Yılmaz sıra dışı tercihlerle maçı kazandıran isim oldu. Kenardan takımı mükemmel yönetti.

Şenol Güneş’in Lugano önünde skandal değişiklikleriyle ve maçı kendi elleriyle hediye etmesinin ardından bu travmadan Burak Yılmaz sayesinde çıkıldı. Peki ne yaptı Burak Yılmaz. Öncelikle son haftalarda dökülen Masuaku’yu kulübeye çekerek bu bölgede topla ilişkisi iyi olan, geriden oyun kurma yeteneği olan, ataklara da destek veren Zaynutdinov tercihi çok yerinde bir tercih oldu. Ve bunun meyvesini de 90 dakika boyunca aldı Burak Yılmaz.

Ortasahada da son derece doğru bir dizilişle çıktı. Salih Uçan ortasahada oyunun iki yönünü mükemmel oynadı. Cahamberlain bu maçta tavan yaptı. Amir de yorulup çıkana kadar bu üçlünün önemli bir dişlisi oldu.

İşte Şenol Güneş’in öne geçip yenildiği, sonunu getiremediği bir çok maçta hep yaptığı değişikliklerle takımı hep yakan isim oldu. Ancak bu kez Burak yorulan Amir’in yerine aynı pozisyon için son derece dinamik, iki yönlü bir oyuncu olan Tayfun Bingöl’le devam ederek ortasahadaki presin devamlılığını sağladı. 72’de sakatlanan Salih Uçan’ın yerine oyuna dahil ettiği Demir Ege de ikinci bölgeyi domine etmeye devam etti.

Aboubakar yerine de aynı oyunu sürdürmek için Cenk Tosun hamlesi yapılması da son derece yerinde oldu. Lugano maçında Şenol Güneş 2-0 öne geçtiği maçta saçmasapan değişikliklerle rakibe maçı kendi elleriyle hediye ederken Burak Yılmaz 1-0’lık bölümde özellikle İstanbulspor’un da etkili olduğu yarım saatlik bölümde akıllı değişikliklerle hem takımı ayakta tuttu  hem de ikinci golü bularak rakibinin gardını tamamen indirdi.

Burak Yılmaz’da ışıl ışık bir teknik direktörlük dehası gördüm ilk maçında. Özellikle Şenol Güneş’in Lugano önünde yaptığı skandal değişikliklerle maçı adeta kendi elleriyle vermesinin ardından Burak Yılmaz kenardan takım nasıl idare edilir, nasıl hamle yapılır, oyun nasıl tutulur konulu güzel bir ders verdi. Ben de bu maça kadar Sergen Yalçın’ın gelmesi taraftarıydım ama Burak Yılmaz’daki ışık Sergen Yalçın’a göre daha güçlü.

Özellikle Şenol Güneş’in geldiğinden beri yüzüne bakmadığı Tayfun Bingöl’ü hamle oyuncusu olarak kullanması, bütün değişikliklerde ortaya koyduğu akıl nedeniyle Burak Yılmaz kesinlikle devam etmeli bana göre.

Burak Yılmaz göreceksiniz ki haftalar  ilerledikçe kendisini daha çok kabul ettirecektir. Burak Yılmaz’ın sadece bu maçta yaptığı cesur hamleleri ne Şenol Güneş yapabilirdi ne de Sergen Yalçın bu hafta takımın başında olsaydı. Ve büyük ihtimalle de Beşiktaş bu hafta havlu atardı lige. Beşiktaş Burak Yılmaz’daki ışığa güvenmeli.